Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnna Poręba. Co zobaczą turyści? Brudne jezioro

Bogumił Storch
To zdjęcie brudnego jeziora zrobił  jeden z mieszkańców na granicy Zembrzyc i Dąbrówki
To zdjęcie brudnego jeziora zrobił jeden z mieszkańców na granicy Zembrzyc i Dąbrówki Fot. Zalew Świnna Poręba/Facebook
Mieszkańcy alarmują: rośnie olbrzymia góra śmieci nad brzegami nowego jeziora. RZGW i okoliczne gminy kłócą się i nie kwapią do tego, żeby je w końcu posprzątać

Plastikowe butelki i reklamówki, martwe zwierzęta, połamane drzewa, a także wyrzucane przez mieszkańców chemikalia i inne nieczystości pływają przy brzegach zbiornika Świnna Poręba. Zalew ten jeszcze nie został oficjalnie otwarty dla turystów, ma to nastąpić w przyszłym roku, a jego widok już zdecydowanie zniechęca do przyjazdu.

Woda brudna i zatruta

Nowe jezioro wypełniane jest wodą od roku. Im wyżej podnosi się poziom, tym więcej zanieczyszczeń zbiera się przy brzegu. Śmietnisko martwi mieszkańców.

- Jak już zalew będzie otwarty dla turystów, to dojdą kolejne tony śmieci pozostawione przez nich - przewiduje pan
Andrzej, mieszkaniec Mucharza.

Najwięcej zanieczyszczeń jest na granicy Zembrzyc i Dąbrówki. Na olbrzymiej powierzchni wody dryfują różne przedmioty, głównie plastiki, które spłynęły Skawą.

- Fale przynoszą te śmieci do potoku Stryszówka - dodaje pani Katarzyna ze Stryszowa.

Inny z mieszkańców, pan Grzegorz, opublikował na Facebooku zdjęcia, które pokazują skalę zanieczyszczenia jeziora.

Widać na nich, że problem dotyczy głównie wschodniej części zbiornika, znajdującej się na terenie gminy Stryszów, ale również od przeciwnej strony, czyli od Świnnej Poręby, tuż przy samej zaporze i od strony Mucharza, widoczne są podobne nieczystości.

Przepływająca przez ten zbiornik rzeka Skawa jest źródłem wody pitnej dla miejscowości wzdłuż rzeki, m.in. dla gminy Wadowice. Wielkie ilości nieczystości sprawiają, że Zakład Uzdatniania Wody w Wadowicach ostatnio jest zmuszony pracować na najwyższych obrotach, a tych obciążeń nie wytrzymują urządzenia filtrujące wodę, które ciągle trzeba wymieniać.

- Woda, którą dostarczamy odbiorcom, jest zdatna do picia, ale rzeczywiście, wyzwaniem dla nas jest to, by nadążyć z jej oczyszczaniem - przyznaje Alfred Karelus, prezes Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Kto to ma sprzątać?

Okazuje się, że śmieci w zbiorniku nikt nie sprząta, bo zarówno samorządy, i jak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, zarządzający tym zalewem, wzajemnie zrzucają na siebie ten przykry obowiązek.

- Jeżeli chodzi o sprzątanie odpadów na wodzie, to nie wchodzi to w rachubę z naszej strony. Nie dysponujemy przecież specjalistycznym sprzętem pływającym, powinni się tym zająć fachowcy - tłumaczył Jan Wacławski, wójt Stryszowa.

RZGW uważa natomiast, że to także zadanie dla okolicznych gmin, a koszty powinny zostać rozłożone po równo. Samorządy nie chcą jednak o tym słyszeć.

Gminy nie chcą też pokryć kosztów takiej operacji. W Stryszowie oszacowano już, że może to być nawet kwota kilkuset tysięcy złotych.

Wójt Stryszowa argumentował, że śmieci nie tylko trzeba zebrać, ale i potem je zutylizować.

RZGW przyznaje t, że rozmawia na ten temat z gminami, ale o porozumieniu w tej sprawie na razie nic nie słychać.

Konrad Myślik, rzecznik tej instytucji, nie chce mówić o szczegółach tych rozmów.- W tej sprawie zwróciliśmy się do wójta Stryszowa pismem z 14 listopada. Do kontaktów z samorządami nie służy nam pośrednictwo mediów - ucina rozmowę.

Bezczynność urzędników może też wynikać z tego, że 1 stycznia przyszłego roku RZGW zostanie zlikwidowany. W jego miejsce powstanie Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Z tego powodu nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach będzie sprawowany zarząd nad nowym zbiornikiem i kto będzie decydować o jego posprzątaniu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto