MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie sportu w Sejmie: Tajner, Marczułajtis-Walczak, Niemczyk, Papke, Siemaszko. A Tomaszewski nie ma czego świętować

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Apoloniusz Tajner, Jagna Marczułajtis-Walczak i Paweł Papke będą nas reprezentować w Sejmie
Apoloniusz Tajner, Jagna Marczułajtis-Walczak i Paweł Papke będą nas reprezentować w Sejmie Polska Press
Apoloniusz Tajner - były trener kadry w skokach narciarskich, a następnie wieloletni prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz Jagna Marczułajtis-Walczak, przed laty reprezentantka Polski w snowboardzie na igrzyskach olimpijskich, znaleźli się wśród postaci świata sportu, którzy zasiądą w ławach sejmowych nowej kadencji. Kto jeszcze z tego środowiska dostał się do parlamentu, a komu ta sztuka się nie udała?

W gronie najbardziej znanych postaci, które odpadły w wyborczej walce, jest Jan Tomaszewski. Bramkarz, który dokładnie przed 50 laty osiągnął pierwszy wielki sukces w karierze, zatrzymując Anglię w meczu na Wembley (1:1), od teraz w dniu 17 października będzie wspominał przykrą porażkę w świecie polityki.

75-letni były reprezentant Polski, który kandydował do Senatu z ramienia Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, przegrał w okręgu nr 23 w Łodzi bardzo wyraźnie, bowiem otrzymał otrzymał 59 500 głosów (28,22 proc.), tymczasem Artur Dunin z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni zyskał ich 151 350 i to on będzie reprezentował ten okręg w Senacie.

Wśród przegranych jest także Dariusz Dziekanowski, piłkarz nieco młodszego pokolenia niż Tomaszewski. 61-latek wystartował z listy komitetu KO w okręgu wyborczym nr 19 w Warszawie, zajmując 18. miejsce, gdyż otrzymał 2 237 głosów, czyli zaledwie 0,13 procent. Dziekanowski, który jest członkiem PO i od 2018 roku radnym Warszawy, po raz pierwszy próbował dostać się do Sejmu w 2015 roku, także bez powodzenia.

Spośród innych sportowców, którzy nie uzyskali wystarczającej liczby głosów, jest również Daria Michalak (z domu Zawistowska) z KW Bezpartyjni Samorządowcy. Startująca w okręgu 41 w Szczecinie 27-letnia szczypiornistka w latach 2014-2019 reprezentowała barwy miejscowej Pogoni, z którą zdobyła wicemistrzostwo Polski, a od sezonu 2019/2020 występuje w Zagłębiu Lubin.

Sztuka awansu poza boiskiem udała się natomiast Rafałowi Siemaszko. Były piłkarz Arki Gdynia, który rozegrał w ekstraklasie 104 mecze, a obecne jest napastnikiem występującej w II grupie gdańskiej V ligi Wierzycy Pelplin, uzyskał mandat poselski w okręgu nr 26, który obejmował Gdynię i Słupsk oraz powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski. Okazało się, że nienależący do żadnej partii 37-latek, umieszczony dopiero na 11. miejscu listy Koalicji Obywatelskiej, uzyskał 15 494 głosy, co przełożyło się na 2,27-procentowy, zwycięski wynik (3. na liście).

Mandat posła po raz pierwszy uzyskał także Apoloniusz Tajner. Były trener Adama Małysza startował z list KO w okręgu nr 27 bielsko-bialskim i zajął w nim 3. miejsce, zagłosowało na niego 20 748 osób. To była druga próba podejścia do polityki honorowego prezesa PZN, w 2004 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Weteranką w polityce można już nazywać trzykrotną olimpijkę Jagnę Marczułajtis-Walczak - kandydatkę z Krakowa. Już bowiem w 2010 roku, wkrótce po zakończeniu kariery snowboardzistki, uzyskała z listy Platformy Obywatelskiej mandat radnej sejmiku małopolskiego. Rok później z ramienia tej partii została wybrana do Sejmu VII kadencji. W wyborach 2015 roku wprawdzie nie uzyskała poselskiej reelekcji, ale trzy lata później uzyskała możliwość objęcia mandatu po wybranym na prezydenta Warszawy Rafale Trzaskowskim, na co wyraziła zgodę. W 2019 roku kandydowała z 6. miejsca okręgowej listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, lecz nie została wówczas wybrana.

Teraz Marczułajtis-Walczak w okręgu wyborczym nr 13, który obejmował obszar Krakowa oraz powiatów krakowskiego, miechowskiego i olkuskiego, zajęła drugie miejsce, zdobywając 35 573 głosów.

Małgorzata Niemczyk, była wybitna siatkarka, złota medalistka i mistrzyni Europy z 2003 roku, sprawowała funkcję posłanki w Sejmie VII, VII i IX kadencji. W tegorocznych wyborach była zawodniczka kilku czołowych klubów - Chemika Police, Augusto Kalisz czy Nafty-Gaz Piła, startowała z okręgu wyborczego numer 9 (Łódź i powiaty brzeziński oraz łódzki wschodni) z numerem 2. na liście Koalicji Obywatelskiej i okazało się, że wywalczyła trzeci wynik, zdobywając 20 959 głosów i pozostaje w parlamencie.

Środowisko siatkówki reprezentował w tych wyborach też Paweł Papke. On również uzyskał reelekcję i to już po raz czwarty z rzędu (w latach 2015-2019 był członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki). W 2014 roku podjął próbę w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale bez powodzenia. Teraz były reprezentant Polski startował z okręgu nr 35 (Olsztyn oraz 11 okolicznych powiatów) i otrzymał 27 023 głosy, co jest drugim wynikiem na liście Koalicji Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto