Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bukowina Tatrzańska. Górale mają nowych zbójników [ZDJĘCIA]

Patrycja Migiel
Grono zbójników z Podhala powiększyło się w czasie sobotniej Sabałowej Nocy w Bukowinie Tatrzańskiej. Rada zbójnicka przyjęła w swoje szeregi nowych ludzi. A że żaden porządny zbój nie może obyć się bez Wierchowej Orlicy, to doceniono także góralki.

Pasowani zbóje
Wszystko odbyło się w ramach 49. festiwalu Sabałowe Bajania. Przed ceremonią pasowania na zbójnika zaprezentował się zespół regionalny Wierchowianie, którzy pokazał różne formy tańca i śpiewu góralskiego. Przygotował w ten sposób liczną publiczność na spotkanie ze współczesnymi zbójami. Kandydatów do tego elitarnego grona było pięciu - każdy rekomendowany przez zbójnika.
Zaszczytne miano otrzymał Wojtek Budzki z Bukowiny Tatrzańskiej, którego polecił Bartek Koszarek. Nie został jednak pasowany na zbója bez małego testu. Fiakier musiał pokazać swoje umiejętności operowania batem. Drugim gotowym do zbójowania był Marian Kipla z Czarnej Góry, za którego ręczył Józef Górka. Na co dzień jest nauczycielem języka niemieckiego, założycielem zespołu Czardasie i organistą w kościele w Czarnej Górze. Udziela się również w radzie gminy.

Do braci zbójnickiej przystąpił również strażak - Wiesław Leśniakiewicz. Choć jest komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej w Polsce, to nie zapomniał, jak się używa węża strażackiego. Z kolei Władysław Piszczek z Białki Tatrzańskiej to człowiek wielu zasług. Największą jest powstanie i umacnianie się inwestycji narciarskich w Białce. To jednocześnie wiceprezes Kotelnicy Białczańskiej.

Zbójnikiem został również góral z Orawy - Robert Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury Orawskiej, który przed rokiem zorganizował światowy zjazd górali orawskich.

Wierchowe Orlice
Żeby zostać Wierchową Orlicą, kobiety musiały być mądre, ładne i zaradne. W tym roku zaszczytny tytuł przypadł trzem góralkom.

Pierwszą jest Teresa Remiarz z Białki Tatrzańskiej. To dzięki tej orlicy muzyka i śpiew niesie się donośnie po całej wiosce. Jest założycielką zespołu Mali Białcanie i Białcanie. Wydała również książkę.

Poroniańską orlicą została z kolei Stasia Szostak-Berda, prawdziwa "kobieta orkiestra". Pracuje w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem, założyła słynny kobiecy zespół Dziurawiec. Rabę Wyżną reprezentowała Izabela Zając, poetka, która przygotowała specjalny wiersz na "Sabałową noc".

Po nadaniu wszystkich tytułów rozpalono watrę, a górale z zespołu Wierchowianie odtańczyli dziarsko na scenie zbójnickiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto