Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów. Radny Adamczyk walczył o wpisanie do protokołu krytyki firmy Ankra Bis

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Radny Bogdan Adamczyk zwrócił uwagę na niepełny protokół obrad Komisji Rewizyjnej
Radny Bogdan Adamczyk zwrócił uwagę na niepełny protokół obrad Komisji Rewizyjnej Archiwum
Krytyka była, ale w protokole obrad bytowskiej Komisji Rewizyjnej nie pojawiła się. Czy to wypadek przy pracy? Wyjaśnia Mateusz Węsierski

Słowa krytyki wobec firmy Ankra-Bis nie zostały wpisane do protokołu obrad Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Bytowa. Chodzi o sprawy poruszone przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Jarosława Jakusza, który narzekał na jakość prac przeprowadzonych w obiekcie. Alarmował też, że wykonawca… nie odbiera od niego telefonu. Sprawę przekazano urzędnikom, obrady komisji zamknięto, a po czasie okazało się, że w protokole nie ma wzmianki o problemach dyrektora SP2 z firmą Ankra-Bis. Wówczas opór stawił radny Bogdan Adamczyk, członek Komisji Rewizyjnej. Krytykę firmy zapisano w ulepszonej wersji protokołu.

- Wciąż jednak nie podano nazwy firmy - zauważa radny Adamczyk, do którego zadzwoniliśmy w tej sprawie.

W protokole jasno jest bowiem napisane, że to on jako jedyny drążył ten temat.

- Podczas styczniowej Komisji Rewizyjnej zagłosowałem przeciwko zatwierdzenia protokołu i poprosiłem o poprawkę, aby odnotować wspomniane fakty. Przewodniczący Komisji Stanisław Kożyczkowski brak wpisu tłumaczył faktem, że omawiany temat nie był zapisany w porządku obrad komisji. Moim zdaniem to powinno być już wówczas odnotowane ponieważ było powiedziane. A tak wyszło jakby ktoś chciał, aby to nie było zapisane - komentuje Adamczyk.

W poprawionym protokole pojawił się zapis następującej treści: Na wniosek radnego Bogdana Adamczyka postanowiono wprowadzić uzupełnienie do protokołu Nr 22/2012 Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 28.12.2012 r. w brzmieniu: "Dyrektor SP nr 2 poinformował członków komisji o narastającym problemie związanym z usuwaniem usterek przez wykonawcę rozbudowy szkoły. Pomimo kilkakrotnych zgłoszeń i monitów wykonawca nie tylko nie przystąpił do usunięcia wskazywanych przez dyrektora szkoły usterek, ale ostatnio świadomie unika kontaktów ww. sprawie, co budzi obawy o stan nowo zbudowanej części budynku szkolnego. Przewodniczący komisji zobowiązał sekretarza do przekazania sprawy burmistrzowi Bytowa w celu rozwiązania problemu".

Radny Stanisław Kożyczkowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, uważa, że na tym sprawa jest zakończona.

- W trakcie sporządzania protokołu zastanawiałem się, bo ta sprawa wyszła przy okazji. Nie była głównym tematem naszej dyskusji. Miałem wątpliwości czy to do protokołu wnieść. On nie musi odzwierciedlać wszystkich kwestii. Jest pewnym skrótem odnoszącym się do tematu, którym się zajmowaliśmy - wyjaśnia Kożyczkowski. - Jednak na wniosek pana Adamczyka uwagi te zostały zamieszczone. Uzupełnienie nastąpiło, więc pan Adamczyk powinien mieć satysfakcję. To normalna procedura, bo do każdego protokołu można wnieść uwagi. Należy też dodać, że sprawy poruszone przez dyrektora SP2 zostały podjęte przez Urząd Miejski.

Istotnie firmę Ankra-Bis zobowiązano do usunięcia usterek. Wiceburmistrza Andrzeja Kraweczyńskiego pytamy jednak co sądzi o skardze dyrektora dotyczącej nieodbierania telefonu przez właściciela firmy.

- Ja wykonawcy nie zmuszę do odbierania telefonów - komentuje Kraweczyński.

Przeczytaj też o tym jak radny Adamczyk krytykował bytowską choinkę

Dyrektor Jarosław Jakusz potwierdza, że podczas obrad komisji zgłaszał problemy z brakiem kontaktu i usterkami.

- Chciałem szybciej, bezpośrednio z wykonawcą załatwiać pewne sprawy. Istotnie, po kilku rozmowach przestał odbierać telefon. Teraz już wiem, że próby kontaktu mogę inicjować wyłącznie za pośrednictwem urzędu. To trochę komplikuje działania, ale taka jest procedura - komentuje dyrektor SP2. - Na szczęście usterki są stopniowo usuwane. To typowe wady występujące w wielu nowych budowlach - dodaje.

Wracamy też do szefa Komisji by zapytać dlaczego w protokole nie wymienia się nazwy firmy.

- Każde uzupełnienie do protokołu wymaga uzgodnień. Na takie uzgodnienie wszyscy zgodziliśmy się. Nie było żadnych uwag. Nawet nie jestem pewien czy w dyskusji nazwa firmy padła - wyjaśnia Kożyczkowski. - Jeśli jednak na kolejnym spotkaniu pan Adamczyk złoży odpowiedni wniosek, to poddamy go pod głosowanie - dodaje.

Sprawa dotyczy budowy nowego skrzydła SP2, które kosztowało 1,3 mln zł. Budowę prowadzono w ekspresowym tempie od kwietnia do końca sierpnia 2012 roku.

Rozmawialiśmy z właścicielem firmy Ankra-Bis. Najpierw sprawę wyjaśnił, a następnie powiedział by napisać, że… nie udziela komentarzy w tej sprawie. Dotarliśmy jednak do jego wypowiedzi dla Kuriera Bytowskiego ws. usterek w SP2.

- To przez szybkie tempo, nawet przy najlepszych chęciach, że nie możemy zagwarantować, że wszystko będzie dobrze. A co do uwag dyrektora, to część z nich była w zasadzie jego życzeniami i nie miała nic wspólnego z usterkami. Poza tym nie on jest stroną w tej inwestycji tylko Urząd Miejski. Opóźnienia wynikały m.in. z tego, że gdy dostawaliśmy telefon od pana Jakusza, to najpierw musieliśmy kontaktować się z ratuszem, a dopiero potem działaliśmy. W każdym razie już wszystko wyjaśniliśmy, zrobiliśmy listę poprawek i wiosną się nimi zajmiemy - mówił Gabriel Trojański, właściciel firmy Ankra-Bis.

Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
Można wskazać, że komisja rewizyjna jest organem wewnętrznym Rady Miejskiej w Bytowie. Zgodnie z art. 18a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy. Statut Gminy Bytów, który jest załącznikiem do uchwały Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 29 sierpnia 2001 r. (Nr XXXIII/252/01, z późn. zm.), w § 10 ust. 3 stanowi, iż: „Komisja rewizyjna działa na podstawie regulaminu pracy, który stanowi załącznik nr 4 do Statutu.” Zgodnie z rozdziałem II ust. 4 Regulaminu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Bytowie: „Z posiedzenia komisji sporządza się protokół. Do protokołu dołącza się listę obecności członków komisji, listę zaproszonych gości. Protokół podpisuje przewodniczący obrad i osoba sporządzająca protokół.”. Jak się wydaje, protokół, ze swej istoty, winien odzwierciedlać przebieg protokołowanego posiedzenia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto