Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dentobus wyjechał w trasę po drogach województwa śląskiego ZDJĘCIA Z INAUGURACJI

Iwona Świetlik
17 lipca w Tarnowskich Górach odbyła się inauguracja dentobusa w województwie śląskim.
17 lipca w Tarnowskich Górach odbyła się inauguracja dentobusa w województwie śląskim. Iwona Świetlik
Stomatologowie z dentobusu - moblinego gabinetu stomatologicznego - odwiedzili już pierwszych małych pacjentów w województwie śląskim. 17 lipca w Tarnowskich Górach projekt został oficjalnie zainaugurowany. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i dyrektor śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57 procent trzylatków, 80 procent pięciolatków i 90 procent siedmiolatków. Co więcej, pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek 5 lub 6. dwunastolatek 2 lub 3, a osiemnastolatek nawet 8. Statystyki te nie napawają optymizmem, dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka, zwłaszcza u najmłodszych, aby zaprzyjaźnili się z dobrymi nawykami, takimi jak mycie zębów, czy regularne wizyty kontrolne u dentysty.

W województwie śląskim w trasę wyjechał dentobus. Stomatologowie sprawdzają stan uzębienia pacjentów. Jedną z pierwszych, która odwiedziła mobilny gabinet stomatologiczny była 6-letnia Małgosia. - Myję zęby rano i wieczorem. Słodycze jem tylko czasami - powiedziała nam dziewczynka, która przyszła do Dentobusa razem ze swoją młodszą 4-letnią siostrą Martą. - Wcale się nie bałam. Dostałam w nagrodę szczotkę, pastę i naklejkę z napisem „dzielny pacjent" - uśmiechnęła się.

Dentobus przyjmuje małych pacjentów od kilku tygodni. Odwiedził już m.in. domy dziecka w Psarach, Siewierzu, Sarnowie i Będzinie. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się 17 lipca w Tarnowskich Górach na terenie przedszkola „Bajkowy Zameczek".

- To jest ważny projekt profilaktyki zdrowotnej obecnego rządu. Przykładamy dużą wagę do tego, by ta profilaktyka była na jak najwyższym poziomie. Korzystniej jest zapobiegać, niż leczyć. Chcielibyśmy, aby dentobus zakontraktowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy współpracy z personelem stomatologicznym, służył mieszkańcom województwa śląskiego, zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu. Mobilność gabinetu stomatologicznego spowoduje, że nie będzie przed nim ucieczki - żartował obecny na inauguracji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Mobilny gabinet stomatologiczny z województwa śląskiego jest jednym z 16 zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia. Zakup został sfinansowany z budżetu państwa w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Udostępnienie dentobusu było możliwe po zawarciu umowy między wojewodą śląskim, a NZOZ Centrum Stomatologii Perfect s.c. w Dąbrowie Górniczej wyłonionym w drodze konkursu przez Śląski Oddział NFZ.

- Podjęliśmy inicjatywę z Ministerstwem Zdrowia. Jest o co walczyć. Trzeba edukować rodziców i maluszki. Dentobus to bardzo dobra forma profilaktyki, gabinet na kółkach wyposażony we wszystkie udogodnienia potrzebne zarówno do leczenia, jak i profilaktyki, ale też przyjazny, żeby dziecko pokonywało barierę związaną ze stresem u dentysty - powiedziała poseł na Sejm RP Barbara Dziuk.

- Czekamy na rodziców z dziećmi w gabinetach. Jest ich jednak mało. Docierając do placówek oświatowych jesteśmy w stanie propagować profilaktykę, uczulać rodziców na to, co ważne, czyli zdrowie dziecka. W dentobusie jest wspaniała atmosfera i dziecko wchodzi do niego i nie jest przestraszone. Zawsze staramy się mieć pluszaki, a nawet kolorowe, dostosowane do dziecka stroje. Personel podchodzi do maluchów z uśmiechem - dowiadujemy się od Urszuli Szulińskiej, dyrektor NZOZ Centrum Stomatologii Perfect s.c. z Dąbrowy Górniczej.

- Każdy lekarz ma ambicję robienia zabiegów wysokospecjalistycznych, ale personel zauważył, że po wizycie dziecka jesteśmy jego energią zarażeni. Pięć lat temu wygraliśmy już konkurs. Lekarze obawiali się jak to będzie tym razem, ale ta pozytywna energia, która przychodzi do nas, sprawiła, że idziemy dalej. Nie leczymy dzieci pod przymusem. Jak rodzic chce, a dziecko się nie zgadza, nie leczymy go. Na drugiej czy trzeciej wizycie się przekonuje. Takie podejście pozwoliło znaleźć drogę do leczenia malucha - dodaje dyrektor.

Dentobus jest wyposażony w niezbędny sprzęt. Stomatologowie przeprowadzają w nim m.in. wizyty adaptacyjne, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczą próchnicę dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

- Jest szereg elementów, które powodują, że u dziecka przełamuje się bariera i pozwala sobie zajrzeć do jamy ustnej. W dentobusie praca jest specyficzna. Nie jest to gabinet, do którego jesteśmy jako lekarze stomatolodzy przyzwyczajeni, gdzie mamy pewien komfort polegający na przestrzeni. Tu jest ograniczona. Wymaga to adaptacji. Skupiamy się na profilaktyce - reasumuje Janusz Szuliński, lekarz stomatolog w NZOZ Centrum Stomatologii Perfect s.c. w Dąbrowie Górniczej.

W województwie śląskim w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzieci mogą leczyć się łącznie w 786 gabinetach stomatologicznych. - Bardzo chcemy dojechać do małych miejscowości. Dentobus ma dotrzeć tam, gdzie nie udało się zakontraktować leczenia stacjonarnego - mówił dyrektor śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto