Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Garnizonowy Ośrodek Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik stał się bazą Spartakiady dla małopolskich uczniów

Redakcja Kraków
Uczniowie z małopolskich szkół próbują swoich sił na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik
Uczniowie z małopolskich szkół próbują swoich sił na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik Wojciech Matusik
W klimacie patriotyzmu i sportowej rywalizacji, uczniowie z małopolskich szkół średnich zmierzyli się w wyjątkowym wydarzeniu - Spartakiadzie sportowo-obronnej, która odbyła się na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik. W uroczystym otwarciu wziął udział wojewoda małopolski, a w rywalizacji uczestniczyło 10 szkół, reprezentowanych przez 7-osobowe drużyny. Celem Spartakiady było nie tylko zaprezentowanie umiejętności uczniów, ale również kształtowanie postaw patriotycznych i zdolności do obrony Ojczyzny.

Cel i idea Spartakiady

Spartakiada sportowo-obronna to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim platforma umożliwiająca uczniom prezentację umiejętności nabytych w ramach programu edukacji wojskowej. Projekt, będący inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej, skierowany jest do szkół średnich uczestniczących w Oddziałach Przygotowania Wojskowego, Branżowych Oddziałach Wojskowych oraz programie CyberMIL z Klasą.

Rywalizacja opierała się na wykonaniu dziewięciu zadań, które miały na celu nie tylko sprawdzenie sprawności fizycznej uczestników, ale również ich umiejętności pracy zespołowej, spostrzegawczości, a także wiedzy z zakresu topografii wojskowej i survivalu. Zadania te stanowiły wyzwanie dla uczniów, wymagając od nich zarówno siły, jak i sprytu.

Znaczenie pracy zespołowej

Kapitan Zbigniew Czapik, jeden z organizatorów, podkreślił znaczenie pracy zespołowej w kontekście Spartakiady:

- Spartakiada to nie tylko rywalizacja czysto sportowa, ale także umiejętność pracy zespołowej w drużynach. Tutaj na efekt końcowy pracuje każdy z członków drużyny. Poprzez wspólne wykonywanie poszczególnych zadań uczniowie poznają jak bardzo ważna jest zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Aby pokonać całą pętlę potrzebna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale również wspomniana wcześniej umiejętność pracy w zespole. Oczywiście w każdej drużynie jest dowódca, który dowodzi całą grupą, wydaje rozkazy, koordynuje całokształtem drużyny, ale jeżeli grupa nie będzie zgrana, nie będzie w niej zaufania i jedności – to nie uda im się wykonać zadania, co przełoży się na późniejszy efekt końcowy - mówi kpt. Zbigniew Czapik.

Wyniki i nagrody

W ramach Spartakiady najlepsze drużyny zostały uhonorowane pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Dodatkowo, zwycięska drużyna otrzymała możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim. To wydarzenie nie tylko stanowiło okazję do rywalizacji, ale również promowało ideę służby i obrony kraju wśród młodzieży.

Zwycięzcą okazał się Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, który wykazał się nie tylko doskonałą sprawnością fizyczną, ale również wyśmienitą koordynacją i pracą zespołową. Drugie miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu ,,Parasol,, w Trzebini, a trzecie - Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie Zakładu Doskonalenia.

Szkoły, które wzięły udział w Sparkakiadzie

  • XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie
  • Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu - I miejsce!
  • Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku
  • Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu ,,Parasol,, w Trzebini - II miejsce
  • Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie Zakładu Doskonalenia - III miejsce
  • Zespół Szkól im. Władysława Orkana w Marcinkowicach
  • XVI Liceum Ogólnokształcące im. K.K Baczyńskiego w Krakowie
  • Zespół Szkól Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku
  • XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Mrówką na kleszcze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto