Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Jordanów: będą liczyć i oceniać stan bocianich gniazd

(tam)
Będzie liczony i oceniany stan bocianich gniazd
Będzie liczony i oceniany stan bocianich gniazd Małgorzata Targosz-Storch
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie przystępuje do spisu gniazd bociana białego. A że takie pojawiają się na terenie gminy Jordanów, stąd prośba do mieszkańców, by każdy, kto wie, gdzie jest bocianie gniazdo, zgłosił to do urzędu gminy.

- Wiadomości mieszkańców znających teren będzie dla nas nieocenioną pomocą, na którą bardzo liczymy - apelują pracownicy RDOŚ. Tłumaczą oni, że planowany spis ma na celu wykrycie i skontrolowanie wszystkich gniazd bociana białego na danym terenie, w tym stwierdzenie liczebności gniazd, ich stanu technicznego, a także ustalenie zajęcia gniazda i efektu lęgu.

Bocian biały objęty jest w Polsce ścisłą ochroną. To gatunek podlegający specjalnym środkom ochrony, które dotyczą ich naturalnego siedliska. To ma zapewnić im przetrwanie oraz dalszą reprodukcję na obszarze ich występowania. W jordanowskim urzędzie gminy w wydziale środowiska pracownicy przyznali, że bociany przylatują w te rejony i nie raz były tu widywane. - Nie wiemy jednak, czy w naszej gminie są jakiekolwiek bocianie gniazda - przyznają urzędnicy.

Jeżeli jednak ktokolwiek z mieszkańców gminy posiada wiedzę na temat istnienia bocianiego gniazda i chce pomóc, powinien skontaktować się albo drogą elektroniczną wysłać e-mail na adres [email protected] lub telefoniczny pod numerami 12 69 35 23, 18 269 35 10. Jak na razie do urzędu gminy nie wpłynęły żadne powiadomienia na ten temat. Natomiast akcja spisu będzie trwać do końca lipca tego roku.

W Polsce bociany zakładają gniazda głównie na słupach elektroenergetycznych, budynkach, drzewach, rzadziej na kominach i innych wysokich, stabilnych obiektach. Lokalizują je najchętniej na wysokości 10-20 metrów nad ziemią, w pobliżu zasobnych w pokarm żerowisk. Do budowy bądź odnowienia gniazda, bociany przystępują zaraz po powrocie z zimowiska. Podstawa budowli powstaje z patyków i gałęzi, do wyściółki wnętrza służą pęki traw, słoma, a współcześnie coraz częściej, także różnego rodzaju śmieci: worki foliowe, szmaty, papiery. Rozbudowywane i poprawiane każdego roku bocianie gniazdo, po kilkudziesięciu latach może ważyć nawet 500 kilogramów, a wyjątkowo nawet dwie tony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto