Hokej. Gol Jana Daneczka dał Unii Oświęcim sukces w Gdańsku z Automatyką

Jerzy Zaborski
Jan Daneczek zdobył jedyną bramkę dla Unii Oświęcim podczas wyprawy do Gdańska, która zapewniła liderowi grupy słabszej hokejowej ekstraklasy wygraną nad miejscową Automatyką. Fot. Jerzy Zaborski
Liderująca w grupie słabszej hokejowej ekstraklasy Unia Oświęcim w piłkarskich rozmiarach wygrała w Gdańsku z miejscową Automatyką 1:0, przerywając jej serię dwóch zwycięskich spotkań. Gdańszczanie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony pod wodzą Białorusina Andrieja Kovaleva. Ich bramki strzegł Tomasz Witowski, który sezon rozpoczynał w bytomskiej Polonii.

Pechowo rozpoczęło się to spotkanie dla Artura Budzowskiego, który bezpardonowo został zaatakowany kolanem przez Zacharego Josephnera. Gdańszczanin został odesłany do szatni, ale goście nie potrafili zamienić na gola pięciominutowej przewagi.

Goście rozkręcali się z każdą minutą. Brakowało im jednak precyzji. Damian Piotrowicz trafił w słupek (19 min), a chwilę później spudłował Peter Tabaczek.

To mogło się zemścić tuż przed pierwszą przerwą Kastel-Dahl uderzył prosto po buliku, lecz Michał Fikrt był na posterunku.

Prawdziwa walka rozgorzała po przerwie. Jednak w głównej roli wystąpili obaj bramkarze. Wśród gości zawodzili nawet zawodnicy zazwyczaj ciągnący grę jak Martin Kasperlik, który pod koniec drugiej odsłony zmarnował dwie wyborne okazje.

Wreszcie Jan Daneczek wykorzystał okres gry w przewadze, gdy karę odsiadywał Wachowski i w zamieszaniu wepchnął krążek do siatki.

Jednak oświęcimianie sami wpędzali się w kłopoty, bo potem kary złapali Wanat z Malickim. W przypadku tego drugiego była to 55 min, więc trener gości wziął czas. Jednak oświęcimianie mądrze się bronili.

Na 47 s przed końcem gdańszczanie wzięli czas. Ich trener wycofał bramkarza, ale ta pokerowa zagrywka omal nie skończyła się stratą gola. Radom Haas zbyt długo zwlekał ze strzałem, więc został zablokowany.

Automatyka Gdańsk – Unia Oświęcim 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Bramka:
0:1 Daneczek (Piotrowicz) 49.

Automatyka: Witkowski – Kantor, Josephner; Steber, Polodna, Skutchan – Nowak, Wachowski; Pesta, Kastel-Dahl, Nasca – Lehmann, Dolny; Marzec, Maciej Rompkowski, Stróżyk – Różycki, Gościński, Szczerbakow.

Unia: Fikrt – Vosatko, Bezuszka; Kowalówka, Daneczek, Piotrowicz – Kysela, Gabryś; Kasperlik, Haas, Tabaczek – Gębczyk, Saur; Budzowski, Wanat, Malicki – Szewczyk, Paszek, Wojtarowicz.

Sędziował: Paweł Meszyński (Warszawa).

Kary: 35 minut (w tym kara meczu dla Zacharego Josephnera za taka kolanem) - 10 minut. Widzów: 1200.

Inne mecze, grupa silniejsza: TarySki Podhale Nowy Targ – Comarc Cracovia 4:5 po dogrywce, JKH GKS Jastrzębie – Orlik Opole 2:3; Tempish Polonia Bytom – GKS Tychy 1:3.

Grupa słabsza:
W drugim meczu:
Nesta Mires Toruń – Tauron GKS Katowice 6:5 po dogrywce. Pauza: SMS U20 PZHL Sosnowiec.