Hokej. Unia Oświęcim pokonała Orlika, ale jest poza „szóstką” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Radim Haas zdobył pierwszego gola dla Unii w meczu przeciwko Orlikowi Opole.
Radim Haas zdobył pierwszego gola dla Unii w meczu przeciwko Orlikowi Opole. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim odniosła pyrrusowe zwycięstwo nad Orlikiem Opole (3:2) po rzutach karnych, a tylko wygrana w regulaminowym czasie dawała jej miejsce w elicie w drugiej części rozgrywek hokejowej ekstraklasy. Podopieczni Josefa Dobosza w 21 sekund przegrali sezon.

Stawka meczu sparaliżowała oba zespoły, dlatego liczyło się pierwsze trafienie, dodające pewności. Udało się to gospodarzom, a konkretnie Radimowi Haasowi, który po przejechali linii niebieskiej oddał strzał, a krążek – ku uciesze miejscowych – wpadł do siatki.

Potem oświęcimianie przetrzymali osłabienie (kara Tabaczka), a Bartłomiej Bychawski, mając niemal całą osłoniętą bramkę, uderzył w maskę Michała Fikrta (10 min).

Przed pierwszą przerwą wyborną okazję do podwyższenia wyniku miał Damian Piotrowicz. Na szybkości minął dwóch obrońców, lecz trafił wprost w Johna Murray'a.

Po zmianie stron oświęcimianie w ciągu 39 s ze sportowego nieba trafili do piekła, w dodatku mając o jednego zawodnika więcej, bo karę odsiadywał Martin Paryzek. Po szkolnych błędach Michael Cichy ograł Petera Bezuszkę, a potem Radima Haasa, a – wobec strzałów oddanych z bliska – Michał Fikrt był bezradny.

Jeszcze przed drugą przerwą miejscowi mogli odwrócić losy pojedynku. Z bliska do bramki nie potrafili trafić Wojtarowicz z Bezuszką, a potem Tabaczek.

Wiarę w to, że jeszcze nie wszystko stracone przywrócił gospodarzom Kasperlik, który niesygnalizowanym strzałem, tuż nad lodem, posłał krążek do siatki.

Oświęcimianie nie potrafili wykorzystać trzech kolejnych przewag liczebnych, a przy odsiadce Bychawskiego z kontrą ruszyli Cichy ze Szczechurą, lecz ten drugi trafił w poprzeczkę.

W 60 min Daneczek nie trafił w krążek będąc blisko bramki, a Kasperlik przymierzył w słupek.

Na 36 s przed końcem trener Josef Dobosz wycofał bramkarz, mając wznowienie w tercji obronnej opolan.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W karnych dwa gole dla Unii zdobył Sebastian Kowalówka, a dla opolan Alex Szczechura.

- Jesteśmy na siebie źli, że nie udało nam się zakwalifikować do grupy silniejszej - powiedział Sebastian Kowalówka, napastnik Unii, który pewnie wykonał dwa rzuty karne. - Na pewno opolanie byli w naszym zasięgu, żeby wziąć pełną pulę.

- Walczyliśmy o pełną pulę, bo tylko ona nas interesowała, ale nie możemy stracić dwóch goli w 21 sekund grając w liczebnej przewadze - żałował Josef Dobosz, trener Unii. - Po raz pierwszy w tym sezonie straciliśmy gole grając w przewadze i stało się to w najmniej odpowiednim momencie.

Unia Oświęcim – Orlik Opole 3:2 po karnych (1:0, 0:2, 1:0, dog. 0:0), karne: 2:1
Bramki:
1:0 Haas (Tabaczek) 4, 1:1 Cichy 34, 1:2 Cichy (Rantanen) 35, 2:2 Kasperlik (Haas, Vosatko) 46, 3:2 Kowalówka 65, decydujący karny.

Unia: Fikrt – Vosatko, Bezuszka; Szewczyk, Daneczek, Piotrowicz – Kysela; Kasperlik, Haas, Tabaczek – Graca, Gębczyk; Kowalówka, Wanat, Wojtarowicz.

Orlik:
Murray – Kostek, Bychawski; Szczechura, Cichy, Toulmin – Rantanen, Paryzek – Kulmala, Brown, Guzik – Ł. Sznotala, Sordon; Kostecki, Szydło, F. Stopiński.

Sędziował: Tomasz Radzik (Krynica).

Kary: 12 – 12 minut. Widzów: 1500.

Inne mecze: JKH GKS Jastrzębie – Nesta Mires Toruń 5:1; GKS Tychy – KH GKS Katowice 6:2; TartySki Podhale Nowy Targ – Stoczniowiec Gdańsk 7:1, Comarch Cracovia - SMS U20 PZHL Sosnowic 13:0 Pauza: Polonia Bytom.