Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Kukri – legendarna broń nepalskich Gurkhów"

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  Sucha Beskidzka, ul. Zamkowa/1, +48 33 874 26 05

  Od 17.09.2016 do 31.12.2016

  • 9zł

  Wystawa z prywatnych zbiorow Witolda Szczygła w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.
  Kukri, ktore jest bronią każdego Gurki, jest symbolem Nepalu (kukri umieszczone jest na nepalskiej fladze, wszystkie odznaki regimentow Gurkow składają się zawsze z 2 skrzyżowanych kukri). Nepal to mały himalajski kraj leżący na tzw. Dachu Świata na wysokości 2400-4300 m n.p.m. Kraj ten zamieszkują Gurkhali stanowiący grupę plemion nepalskich. Nazwa europejska określająca ogolnie ludność nepalską to Gurkhowie. Wywodzi się ona z nazwy miejscowości Gorkha, osady, w ktorej brytyjscy werbownicy od lat prowadzą zaciąg do armii jej krolewskiej mości. Bitność, odwaga i poczucie honoru u tego ludu niezwykle imponowały brytyjskim oficerom. Dało to początek w 1815 r. pierwszym probom zwerbowania nepalskich wojownikow pod sztandar i koronę brytyjską.
  Tradycja wykuwania kukri sięga IV wieku – za pierwsze podanie wzmiankujące o niej, uchodzą opisy kawalerii Aleksandra Wielkiego, ktora to posługiwała się ogromnymi i zakrzywionymi nożami zwanymi Machaira – bronią starożytnych Macedończykow. Przez wieki z macedońskich machaira wykształciły się 2 rodzaje całkowicie od siebie rożnej broni, są to turecko-bałkańskie jatagany oraz nepalskie kukri. Długość ostrza noży Gurkhow ma zwykle około 30 cm. Noż ten służy dosłownie „do wszystkiego" co szczegolnie jest widoczne na prowincji.
  Kukri jest rozpoznawalną i sprzedawaną bronią na całym świecie. Ludzie, ktory trafiając do Nepalu często przywiążą sobie na pamiątkę kukri. Można nic innego nie przywozić, ale kukri jest obowiązkowe. Obecnie stare, prawdziwe kukri są trudno dostępne, natomiast sklepy wielu krajow są zalane kukri „turystycznymi", wykonanymi ze stali nierdzewnej, czasami z napisami np. pamiątka z Nepalu itd.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]