Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Wanda Ślędzińska i jej uczniowie"

  Dwór w Stryszowie. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie
  Stryszów, ul. Stryszów/508, +48 33 879 74 89

  Od 28.05.2017 do 15.08.2017

  • Wstęp wolny

  Profesor Wanda Ślędzińska (1906-1999), rzeźbiarka, pedagog, stryszowianka, związana przez wiele dekad z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – poprzez studia i pracę dydaktyczno-naukową przecierała pioniersko nowe i trudne szlaki dla kobiet-dydaktykow. Rozpoczynała pracę jako asystent u prof. Xawerego Dunikowskiego, będąc poźniej pierwszą kobietą na stanowisku kierownika Katedry Rzeźby krakowskiej ASP, aż do przejścia na emeryturę w 1970 r.

  Wanda Ślędzińska tworzyła kameralne rzeźby w gipsie, drewnie, w sztucznym kamieniu. Jej dzieła były utrzymane w tradycji realistycznej Pozostawiła w swym dorobku dzieła rzeźbiarskie, wśrod ktorych prym wiodą głownie bardzo udane studia portretowe, za ktore otrzymała nagrody i wyrożnienia. Predyspozycje artystyczne i pedagogiczne, a także duża kultura osobista i urok Pani Profesor sprzyjały budowaniu wokoł niej klimatu artystycznej refleksji. W gościnnym domu prof. Ślędzińskiej w Stryszowie odbywały się okazjonalnie spotkania kulturalne, na ktore przyjeżdżały znane postaci życia literackiego i artystycznego, gośćmi bywali m. in. Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Jan Jozef Szczepański, Hanna Rudzka-Cybisowa, Jacek Puget, Franciszek Suknarowski, Bogusław Schaffer, Anna Wallek-Walewska, Anna i Jacek Kajtochowie, a także wychowankowie wydziału rzeźby krakowskiej ASP.

  Wykształciła wielu liczących się w Polsce i na świecie wybitnych artystow, pedagogow szkoł Plastycznych, profesorow Wyższych Uczelni i Akademii pełniących funkcje prodziekanow, dziekanow Wydziału Rzeźby, prorektorow ASP.

  Prace Wandy Ślędzińskiej znajdują się w Krakowie w Muzeum Narodowym i Muzeum ASP oraz w zbiorach PAU, UJ i AGH, a także w posiadaniu rodziny.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]