Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy w tym roku odbywać się będą uroczystości I Komunii Świętej w regionie słupskim

Zbigniew Marecki
Zbliża się maj, a więc tradycyjny termin I Komunii Świętych.  W tym roku  epidemia  naruszyła tę tradycję. Z naszych ustaleń wynika jednak, że nie ma jednolitych ustaleń we wszystkich diecezjach katolickich dotyczących tegorocznych uroczystości  I Komunii Świętych. Koronawirus i rządowe obostrzenia  jednak wpłynęły na decyzje parafii.
Zbliża się maj, a więc tradycyjny termin I Komunii Świętych. W tym roku epidemia naruszyła tę tradycję. Z naszych ustaleń wynika jednak, że nie ma jednolitych ustaleń we wszystkich diecezjach katolickich dotyczących tegorocznych uroczystości I Komunii Świętych. Koronawirus i rządowe obostrzenia jednak wpłynęły na decyzje parafii. Tomasz Holod/archiwum
Zbliża się maj, a więc tradycyjny termin I Komunii Świętych. W tym roku epidemia naruszyła tę tradycję. Z naszych ustaleń wynika jednak, że nie ma jednolitych ustaleń we wszystkich diecezjach katolickich dotyczących tegorocznych uroczystości I Komunii Świętych. Koronawirus i rządowe obostrzenia jednak wpłynęły na decyzje parafii.

Ks. Wojciech Parafianowicz, rzecznik prasowy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że w tej kwestii nie da się wprowadzić jednego rozwiązania dla wszystkich parafii. Natomiast Diecezja Pelplińska, która także obejmuje część regionu słupskiego, 15 kwietnia opublikowała swoje wskazania w sprawie terminów sakramentu bierzmowania oraz przyjęcia dzieci do I Komunii Świętej w czasie epidemii - Na terenie naszej diecezji w tej sprawie wierni kontaktują się z proboszczami, którzy razem z nimi decydują, kiedy w poszczególnych parafiach odbywać się będą uroczystości I Komunii Świętej - precyzuje ks. Parafianowicz.

Z kolei w Diecezji Pelplińskiej w wydanych wskazaniach czytamy, że "Ustalając datę bierzmowania oraz przyjęcia dzieci do I Komunii świętej należy wziąć pod uwagę dobro duchowe, ale również ochronę zdrowia dzieci i ich rodzin. W tym względzie należy przestrzegać zarówno prawa kościelnego jak i państwowego".

Ponadto Diecezja Pelplińska informuje, że w okresie, w którym szkoły pozostają̨ zamknięte, są odwołane wszelkie spotkania duszpasterskie oraz organizacyjne z dziećmi komunijnymi, kandydatami do bierzmowania i ich rodzicami. Kolejne zalecenie dotyczy formacji w parafii, którą należy obecnie prowadzić za pośrednictwem Internetu. W tym celu Wydział Katechetyczny Kurii Pelplińskiej przygotował pomoce do sakramentalnej katechezy parafialnej on-line, które można pobrać ze strony Wydziału.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku odbyło się spotkanie ze Zdzisławem Machurą. Opowiadał o swojej najnowszej książce dotyczącej dziejów kościoła św. Ottona w Słupsku.

Zdzisław Machura opowiadał o kościele św. Ottona w Słupsku

Diecezja Pelplińska informuje również, że do czasu przywrócenia nauki w szkole odwołane są wszystkie bierzmowania. W tym czasie nie należy również organizować uroczystości I Komunii. Natomiast po decyzji władz państwowych o rozpoczęciu zajęć w szkołach, należy przewidzieć okres co najmniej 10-dniowego bezpośredniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej oraz I Komunii świętej. Nie oznacza to jednak dziesięciu codziennych spotkań, a jego początek należy liczyć od dnia ponownego rozpoczęcia nauki w szkole. Diecezja Pelplińska informuje także, że w lipcu i sierpniu uroczystości I-Komunijne nie są organizowane. Proboszcz może już jednak teraz podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości I Komunii świętej na jesień, zachowując przy jej organizacji niniejsze normy. Należy się też powstrzymać się od mnożenia indywidualnych lub rodzinnych uroczystości
I-Komunijnych. Jeśli z powodów epidemii będzie taka konieczność, odpowiednia decyzja zostanie podjęta na początku września 2020 r. Z kolei odnośnie do terminów sakramentu bierzmowania, kiedy władze państwowe odwołają lub rozluźnią obecne zakazy dotyczące zgromadzeń i liczby uczestników liturgii, zostanie opublikowany zaktualizowany kalendarz księży biskupów.

Jak w tym roku I Komunie Święte organizują parafie w Słupsku i powiecie słupskim? Ks. Lucjan Huszczonek, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku, na stronie internetowej parafii już umieścił list do rodziców, w którym przedstawił swoje stanowisko w sprawie uroczystości I Komunii Świętej. - Jesteśmy otwarci na wszelkie możliwości i propozycje. Nie przewiduję żadnych specjalnych spotkań. Sytuacja epidemii uświadamia, że w 95 procentach za przygotowanie dziecka do I Komunii Świętej odpowiedzialna jest jest rodzina. Wszelkie próby i wierszyki, choć bywają ważne, w tym roku chcemy wyeliminować - mówi proboszcz Huszczonek.

- Wstępnie planuję I Komunię Świętą w naszej parafii na jedną z ostatnich sobót września, ale jeszcze w tej sprawie będę rozmawiał z rodzicami 36 dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej - deklaruje z kolei ks. Mirosław Konieczny, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Siemanicach - Prowadzimy rozmowy z rodzicami co do terminu I Komunii Świętej. Wstępna data to 30 sierpnia, ale ostateczne uzgodnienia jeszcze nie zapadły - mówi z kolei ks. Krzysztof Karwasz, proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kwakowie.

Zobacz także: Nowe organy w kościele Mariackim w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto