Kogo obejmuje automatyczna kwarantanna, a kogo izolacja? Jak zgłosić się na kwarantannę do sanepidu?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Kelly Sikkema/ Unsplash.com
Jak zgłosić się do sanepidu na kwarantannę? Kto podlega automatycznej kwarantannie? W jakiej sytuacji zdrowy pracownik może zostać skierowany na kwarantannę, a kiedy ma miejsce izolacja domowa? Przypominamy, co robić w razie kontaktu z osobą zakażoną.

Jeżeli pracownik jest chory na koronawirusa albo podejrzany o zakażenie, występują u niego objawy koronawirusa, miał styczność z osobą zakażoną lub możliwie zakażoną bądź przekroczył granicę z UE, państwowy inspektor sanitarny, a także państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o kwarantannie lub izolacji. Ponadto otrzymanie skierowania na test na koronawirusa od lekarza POZ z NFZ-u, lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej lub w ramach opieki długoterminowej, a także mieszkanie z osobą chorą na COVID-19 lub wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego z osobą zakażoną jest równoznaczne z automatycznym objęciem kwarantanną.

Kiedy pracownik może zostać poddany kwarantannie?

Inspektor sanitarny może nałożyć obowiązek odbycia kwarantanny na:

 • osobę zdrową, która miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie
 • osobę mieszkającą z osobą skierowaną na kwarantannę lub izolacją domową
 • osobę z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia koronawirusem
 • osobę, która przekroczyła granicę z Unią Europejską

Automatyczna kwarantanna – czym jest i kiedy zostaje nałożona?

Początkowo decyzję o kwarantannie mogła wydać wyłącznie inspekcja sanitarna. Takie procedury wprowadzono m.in. w zakładach pracy z potwierdzonymi przypadkami koronawirusa wśród pracowników. Teraz kwarantanna może zostać nałożona automatycznie, bez oficjalnej decyzji.

CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

Od 3 listopada obowiązkowa kwarantanna obejmuje osoby, które nie otrzymały decyzji inspektowa sanitarnego, ale mieszkają z osobą chorą na koronawirusa, prowadzą z nią wspólnie gospodarstwo domowe lub otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

automatyczna kwarantanna zostaje nałożona na wszystkich domowników zamieszkujących z osobą, która ma COVID-19 lub współgospodarujących, nawet bez decyzji GIS. „Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się" – napisano w rozporządzeniu. W takim przypadku kwarantannę będzie można zakończyć po 7 dniach od dnia zakończenia izolacji przez osobę chorą.

Przed wejściem rozporządzenia w życie osoby mieszkające z kimś chorym na koronawirusa czekały na kontakt ze strony sanepidu. Rozpoczynały kwarantannę, gdy odpowiednia decyzja została wydana przez inspekcję sanitarną. Teraz nie mogą wychodzić z domu od momentu stwierdzenia zakażenia u osoby, z którą wspólnie zamieszkują lub prowadzą gospodarstwo domowe.

W dalszym ciągu kontakt z sanepidem będzie konieczny. Pracownik inspekcji sanitarnej powinien skontaktować się z osobą objętą automatyczną kwarantanną ze względu na chorobę innego domownika, aby wpisać ją do systemu, co będzie podstawą do ewentualnej wypłaty świadczenia z tytułu choroby.

- Kwarantannę odbywa się wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. Kwarantanna osoby zamieszkującej z osobą izolowaną trwa tak długo, aż osoba zakażona zakończy izolację (w czasie trwania izolacji osoby współzamieszkującej jesteśmy stale narażeni na zachorowanie) oraz 7 dni od ostatniego dnia styczności (ostatniego dnia izolacji osoby chorej) – podkreśla Wiesława Kostuj.


Jak samodzielnie zgłosić się na kwarantannę?


Warto wiedzieć, że na kwarantannę można zgłosić się samodzielnie. Osoby, które mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, mogą także zgłosić swoich domowników. W tym celu należy wypełnić formularz online, którego treść trafi do pracowników sanepidu. W ciągu 24 godzin od wypełnienia formularza inspekcja sanitarna powinna skontaktować się z nadawcą. Kontakt z sanepidem jest zalecany, jeżeli dana osoba:
 • miała bliski kontakt z osobą zakażoną
 • chce zgłosić bliski kontakt w imieniu kogoś innego
Formularz z pytaniem do sanepidu może wypełnić osoba, która posiada Profil Zaufany, dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub konto internetowe w iPKO, Inteligo bądź Banku Spółdzielczym. Osoby, które nie spełniają tych warunków, mogą otrzymać poradę, dzwoniąc pod numer +48 22 25 00 115.

Czy podlega się kwarantannie, jeśli ktoś w pracy ma koronawirusa?


Z reguły kwarantanna trwa 10 dni. W szczególnych przypadkach może zostać wydłużona nawet do 20 dni, np. ze względu na przewlekłe choroby towarzyszące lub wystąpienie objawów infekcji.

Nie każdy wie, co zrobić, jeżeli ktoś z pracy zachorował na koronawirusa. W takim przypadku inspektor sanitarny ma możliwość wysłania pracownika na kwarantannę lub izolację domową. Zanim to nastąpi, inspekcja sanitarna ustala, kto miał kontakt z osobą zakażoną. Pracodawca nie może skierować pracownika na kwarantannę, ale ma możliwość polecić mu pracę zdalną.

- Kwarantanna jest obowiązkowa dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Pracownik PSSE podczas przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego z osobą zakażoną ustala krąg osób, które muszą zostać objęte kwarantanną – mówiła Wiesława Kostuj z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.


[g]15224934[/g]

Kiedy pracownik może zostać poddany izolacji?


Osoby, które uzyskałaby pozytywny wynik testu na koronawirusa, zostają skierowane na izolację domową z powodu zakażenia koronawirusem. Pracodawca może opłacić pracownikowi testy, ale nie ma takiego obowiązku. Najbardziej wiarygodne są badania wykonane metodą Real Time PCR (na podstawie wymazu z nosa i gardła).

Między 8. a 10. dniem choroby COVID-19 odbywa się teleporada. W jej trakcie lekarz podejmuje decyzję, co robić dalej. Izolacja może zostać przedłużona lub zakończyć się po 10 dniach. Za zgodą lekarza pacjent objawowy może zakończyć izolację najwcześniej trzy dni po ustąpieniu objawów infekcji górnego układu oddechowego i ustąpieniu gorączki, nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów.

- Na izolację domową lekarz kieruje po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na koronawirusa. W obecnej sytuacji, gdy liczba zakażeń rośnie, można spekulować, iż lekarze będą wysyłać na izolację po wyniku dodatnim większą ilość osób – przyznaje Wiesława Kostuj.


Jak sprawdzić, czy jest się na kwarantannie?


Na początku pandemii informacje o konieczności odbycia kwarantanny były przekazywane ustnie, np. telefonicznie. Decyzja inspektora sanitarnego była także wysyłana pocztą.

Obecnie coraz częściej zdarza się, że osoba wysłana na kwarantannę nie otrzymuje powiadomienia o odosobnieniu bezpośrednio albo dowiaduje się o nim z opóźnieniem. Dlatego warto samodzielnie monitorować sytuację. Można to zrobić na kilka sposobów:
 • logując się do swojego profilu na stronie pacjent.gov.pl (np. przez ePuap)
 • w aplikacji Kwarantanna domowa (jej pobranie jest obowiązkowe dla każdego właściciela smartfona skierowanego na kwarantannę)
 • dzwoniąc na infolinię, pod numer podany w aplikacji Kwarantanna domowa
 • na Platformie PUE ZUS w zakładce Kwarantanna, izolacja domowa (prawa kolumna na dole), widocznej jedynie dla osób poddanych kwarantannie lub izolacji domowej, płatników odprowadzających za nich składki i pracowników ZUS
 • dzwoniąc na infolinię GIS w sprawie koronawirusa (22 250 01 15)
 • dzwoniąc do lokalnego oddziału państwowej inspekcji sanitarnej
 • wysyłając wiadomość tekstową (mail lub przez formularz) do lokalnego oddziału państwowej inspekcji sanitarnej (niestety nie ma żadnej gwarancji, że uzyskamy odpowiedź)
 • logując się na stronie, gdzie publikowane są wyniki testów (przed testem w państwowym punkcie pobrań osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem otrzyma instrukcję, jak to zrobić) - wynik ujemny oznacza, że kwarantanna zostanie zdjęta po upływie 24 godzin


Decyzja o kwarantannie jest wiążąca. Pracownik powinien niezwłocznie poinformować o niej swojego przełożonego. Trzeba także przestrzegać zasad kwarantanny.

[polecane]21000229,20766935;1;CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!;[/polecane]


[polecane]20763853,21031481;1;CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!;[/polecane]

Warto podkreślić, że pracownicy GIS są przeciążeni, a chorych na koronawirusa przybywa. Dlatego osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego w jednym z państwowych punktów pobrań, nie zostaną o wyniku poinformowane. Powinny sprawdzić go samodzielnie. W pozostałych przypadkach należy oczekiwać informacji przekazanych przez system telefoniczny lub inspekcję sanitarną.
[faq]53[/faq]

Fala bankructw polskich firm bardzo realna

Wideo

Materiał oryginalny: Kogo obejmuje automatyczna kwarantanna, a kogo izolacja? Jak zgłosić się na kwarantannę do sanepidu? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie