Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Liga Antysmogowa: Przeciszów liderem, katastrofalnie złe wyniki mieszkańców w powiatach tarnowskim i tatrzańskim. Przyspieszmy!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Cały (ogólnopolski) ranking gmin dostępny jest na stronie: https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/
Cały (ogólnopolski) ranking gmin dostępny jest na stronie: https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/
Mieszkaniec Małopolski, który w ciągu najbliższych 458 dni nie zlikwiduje starego kotła na paliwa stałe (głównie węgiel), zapłaci 5 tys. złotych grzywny. Z własnej kieszeni. I nie będzie „przebacz” – ta prawda nie dotarła chyba jeszcze do wszystkich domów w naszym regionie, bo tempo wymiany kopciuchów, choć wzrosło, jest wciąż zbyt niskie, by zakończyć akcję przed 1 stycznia 2023. W niektórych gminach nie dzieje się prawie nic. Ludzie, pobudka! ZOBACZ MIEJSCE SWOJEJ GMINY W RANKINGU - kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ceny paliw (w tym węgla) i energii idą szybko w górę i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się w najbliższych latach, zwłaszcza że każda tona węgla obciążana będzie coraz większymi opłatami za emisję (przez ostatni rok potroiły się!). Kurczowe trzymanie się kopciuchów nie ma więc sensu nie tylko dlatego, że trują wszystkich dookoła (w tym właścicieli i ich bliskich, dzieci, wnuki…), skracając życie o wiele lat. Coraz większą rolę odgrywają koszty: solidne ocieplenie domu pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o połowę. Zastosowanie nowoczesnych źródeł ciepła radykalnie zwiększa komfort domowników: nie trzeba komórek na opał, nie trzeba biegać z wiadrami, nie trzeba się martwić, że wieczorem za ciepło, a rankiem za zimno. Wszystko reguluje się samo; temperatura w domu pozostaje taka, jaką sobie ustawimy.

Małopolanie wymienili w dwa lata 24 tys. kotłów. Do wymiany zostało 300 tysięcy. W rok i trzy miesiące!

Tej wielkiej zmiany dokonało już lub jeszcze w tym sezonie dokona ponad 24 tysiące Małopolan, którzy złożyli wnioski do państwowego programu Czyste Powietrze. Za dotacje z programu każdy posiadacz kopciucha może zrobić wszystko, czego trzeba, by nie truć i nie palić w piecu pieniędzmi: ocieplić ściany, stropy, podłogi, dach, wymienić okna i drzwi, zamontować nową instalację i urządzenie grzewcze. W wyborze odpowiednich rozwiązać wszędzie pomagają ekodoradcy.

Małopolska Liga Antysmogowa: Przeciszów liderem, katastrofalnie złe wyniki mieszkańców w powiatach tarnowskim i tatrzańskim. Przyspieszmy!

Tylko w sierpniu 2021 po dofinansowanie z Czystego Powietrza zdecydowało się sięgnąć kolejnych półtora tysiąca Małopolan. To sporo – jeszcze wiosną, przed uruchomieniem naszej Ligi Antysmogowej, mieszkańcy składali od 900 do 1100 wniosków miesięcznie. Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, przypomina jednak, że w regionie do wymiany pozostało ponad 300 tys. kopciuchów. Po podzieleniu tej liczby na 15 miesięcy, jakie pozostały do wejścia w życie uchwały antysmogowej, wychodzi 20 tysięcy miesięcznie. Tempo wymiany starych kotłów winno być zatem ponad dziesięć razy szybsze niż obecnie! Potwierdza to Piotr Łyczko, wicedyrektor Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który od początku partneruje Małopolskiej Lidze Antysmogowej (MLA):

- Działania MLA przynoszą już efekty: coraz więcej mieszkańców korzysta z pomocy ekodoradcy w swoim urzędzie gminy i otrzymuje dotacje na wymianę przestarzałego źródła ogrzewania. Od momentu uruchomienia Ligi liczba podpisanych umów z programu „Czyste Powietrze” wzrosła aż o 40 procent. Wraz ze Śląskiem i Mazowszem jesteśmy w czołówce stawki wypłaconych dotacji i rozpatrywanych wniosków. Ale musimy jeszcze bardziej przyspieszyć ze składaniem wniosków!

– apeluje Piotr Łyczko.

MLA to wspólne przedsięwzięcie Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego i Polskiego Alarmu Smogowego. Oprócz Województwa Małopolskiego wspiera nas Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W ramach uruchomionej w czerwcu Ligi mieszkańcy 182 gmin Małopolski rywalizują ze sobą w prostej konkurencji: kto szybciej wymieni jak największą liczbę kopciuchów. W notowaniach wojewódzkich (bo jest jeszcze Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej) bierzemy pod uwagę liczbę wniosków składanych przez mieszkańców do programu Czyste Powietrze w stosunku do liczby kopciuchów pozostały do wymiany.

Małopolska przegrywa z kretesem ze Śląskiem i Kujawsko-Pomorskiem. Maruderzy (Zakopane) do poprawy!

W najnowszym zestawieniu, obejmującym DRUGI KWARTAŁ 2021, liderem MLA jest podoświęcimski Przeciszów, wyprzedzając Nowe Brzesko, Chełmek, Skawinę i Michałowice. Mieszkańcy pierwszej dziesiątki MLA zasługują na pochwały, ale trzeba pamiętać, że liczba złożonych przez nich wniosków (od 25 w Iwkowej do 127 w Skawinie) nie powala, a miejsca w rankingu ogólnopolskim (od 74 do 220) nie są na pewno na miarę naszych małopolskich ambicji.

- Gmin z Małopolski nie ma wśród najaktywniejszych w programie Czyste Powietrze. W pierwszej setce znalazły się zaledwie trzy, podczas gdy ze Śląska aż 44, a z woj. kujawsko-pomorskiego - 21

– ubolewa Andrzej Guła.

Katastrofalnie źle wypadły w tej edycji MLA gminy z powiatu tarnowskiego i tatrzańskiego: Szerzyny (zamykają stawkę, mieszkańcy złożyli w całym II kwartale… 1 wniosek do programu Czyste Powietrze!), Tuchów (8 wniosków), Kościelisko (6), Bukowina Tatrzańska (8), Ciężkowice (8), Zakliczyn (10) i – uwaga! – Zakopane (14!). Naprawdę wstyd! Fatalne są też wyniki mieszkańców Lanckorony oraz podolkuskiego Trzyciąża (po 3 wnioski na kwartał).

Nie odkładaj wymiany kopciucha na „za rok”, bo zabraknie wykonawców

Andrzej Guła podkreśla, że nie warto odkładać decyzji o wymianie starego kotła na węgiel czy drewno na sam koniec 458-dniowego okresu, jaki pozostał do wejścia w życie uchwały antysmogowej.

- Każdy musi pamiętać, że nawet jeśli zdąży złożyć wniosek o dofinansowanie, powiedzmy, za rok, to może wtedy nie znaleźć ekipy wykonawczej do wymiany instalacji i ocieplenia domu. Nagle dwieście tysięcy gospodarzy się obudzi i będzie chciało zrealizować inwestycję, by uniknąć słonych grzywien – i to może się nie udać. Dlatego składajcie wnioski i realizujcie inwestycje już dziś

– radzi Małopolanom Andrzej Guła.

Cieszy go, że już wszystkie małopolskie gminy zdecydowały się na uruchomienie punktów obsługi beneficjenta w programie Czyste Powietrze. Ekodoradcy pomagają mieszkańcom w ustaleniu, czego potrzeba ich domostwom oraz w wypełnieniu wszelkich formalności. Dla najaktywniejszych gmin Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przewidział bonusy finansowe o łącznej wysokości 16 milionów złotych. To dobre uzupełnienie głównej wygranej w MLA, jaką będzie możliwość oddychania czystym powietrzem – w każdej małopolskiej gminie.

NAJNOWSZE ZESTAWIENIE MAŁOPOLSKIEJ LIGI ANTYSMOGOWEJ W GALERII.[przycisk_galeria]
Cały (ogólnopolski) ranking gmin dostępny jest na stronie: https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto