Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska szykuje się na kolejne przypadki koronawirusa. Wzrasta liczba objętych nadzorem epidemiologicznym

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Joanna Urbaniec / Polskapress
W Małopolsce na razie potwierdzono jeden przypadek zarażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przewiduje jednak, że w najbliższych dniach przyrost chorych w całym kraju będzie bardzo dynamiczny. Dlatego wszystkie służby w województwie postawione są w stan podwyższonej gotowości.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w naszym regionie potwierdzono w poniedziałek. Chory to ponad 60-letni krakowianin, który wrócił z pobytu na nartach w północnych Włoszech. Pacjent od soboty przebywa w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jego stan jest stabilny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pogorszył się stan pacjenta z koronawirusem

Według najnowszych informacji, w związku podejrzeniem zachorowania na COVID-19 w województwie małopolskim hospitalizowanych jest 11 osób, a kolejnych 413 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym (stan na wtorkowe popołudnie)

Szpitale w gotowości

Małopolskie szpitale z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, od kilku dni postawione są w stan podwyższonej gotowości. W sumie na terenie województwa jest dziesięć takich placówek. To do nich kierowani są pacjenci, z podejrzeniem koronawirusa. Nie wszystkie z nich są jednak przygotowane na przyjęcie chorych w stanie ciężkim. W razie takich przypadków - jak zapewnia małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny - będą korzystać ze wsparcia jednostek o wyższym stopniu retencyjności. Jednym z nich jest np. szpital. S. Żeromskiego w Krakowie.

W sumie dysponują one 299 miejscami. Jednak na wypadek epidemii, nie będzie problemu z dostawieniem kolejnych 300 łóżek w budynkach po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika w Krakowie, skąd na początku br. lecznica przeniosła się do nowej siedziby w Prokocimiu.

Od jutra w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, ma również zacząć działać całodobowe laboratorium zajmujące się badaniami próbek pod kątem koronawirusa. Dzięki czemu ma skrócić się czas oczekiwania na wyniki.

W województwie wyznaczono również sześć karetek dedykowanych do obsługi pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem.

Co z zapasami?

Małopolskie lecznice sukcesywnie wysyłają także wnioski o przyznanie im dodatkowych funduszy z uruchomionej przez premiera Mateusza Morawieckiego rezerwy. Z tej puli ma trafić do nich ok. 7,5 mln. Dofinansowanie obejmuje m.in. zakup środków do ochrony osobistej, do dezynfekcji oraz niezbędnego sprzętu medycznego.

Władze województwa uspokajają, że na ten moment sytuacja jest opanowana, a w szpitalach nie brakuje materiałów ochronnych. Potwierdza to m.in. Anna Górska, rzeczniczka szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

- Środków ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji jest na razie wystarczająco, aby szpital funkcjonował zgodnie z przepisami i aby pacjenci czuli się bezpiecznie – zapewnia. Jak dodaje, nie oznacza, to jednak, że lecznica nie potrzebuje ich więcej, dlatego nieustannie stara się o kolejne dostawy. Na liście potrzeb oprócz maseczek i kombinezonów znalazły się także m.in. kardiomonitory, respiratory oraz wózki reanimacyjne.

Na zimne wolą jednak dmuchać władze Szpitala Uniwersyteckiego, które podjęły decyzję by od dzisiaj odwoływać wszystkie planowane zabiegi i pobyty na oddziałach. Wszystko po to by, oszczędzać środki medyczne w przypadku wystąpienia epidemii. Decyzja ma obowiązywać do odwołania.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto