Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca w liceach, technikach i zawodówkach - uczniowie mają w czym wybierać

Redakcja
J.Pruss
Ponad 4200 miejsc w prawie 140 pierwszych klasach przygotuje na początek miasto dla uczniów, którzy od września pójdą do ogólniaka, technikum albo zasadniczej zawodówki.

Niektóre dzieciaki z ostatnich klas gimnazjów jeszcze nie zdecydowały, gdzie się dalej uczyć. Jest za to wstępna decyzja, ile będzie pierwszych klas od nowego roku szkolnego w prowadzonych przez miasto szkołach średnich. - Planujemy utworzyć w sumie 137 oddziałów dla pierwszoklasistów - zapowiada Magdalena Buschmann, kierownik Referatu Organizacji Oświaty w Wydziale Edukacji ratusza. - Znajdzie się w nich łącznie 4240 miejsc.

Od kilku lat miasto promuje szkolnictwo zawodowe. Uzasadnia, że mając zawód, w razie, gdy zainteresowany nie pójdzie na studia, łatwiej będzie mu dostać pracę.Efekty są.

Wyucz się zawodu

Już teraz więcej uczniów wybiera naukę w technikum niż w liceach. W nadchodzącym roku licea ogólnokształcące będą mogły przyjąć absolwentów gimnazjów do 53 klas pierwszych. W technikach ma być ich 58, a w zasadniczych szkołach zawodowych - 26.

Miejsc wstępnie zarezerwowanych jest znacznie więcej niż uczniów, którzy w tym roku skończą gimnazja. Bo miejsc ponad 4200, a uczniów w trzecich klasach gimnazjów - trochę ponad 2800. Skąd ta różnica?

- Co roku przygotowujemy o około 30 procent więcej miejsc. Wynika to m.in. z tego, że do bydgoskich szkół dojdą absolwenci gimnazjów w gminach ościennych oraz bydgoskich szkół prywatnych - odpowiada Buschmann. - Poza tym nie może być tak, że podczas rekrutacji liczba uczniów i miejsc są jednakowe, ponieważ absolwenci nie mieliby wyboru. Po zakończeniu rekrutacji, we wrześniu, niezajęte miejsca po prostu zostaną zlikwidowane. Tak jest co roku.

Kierunek na nowości

Nowy rok szkolny, to i nowe kierunki w wybranych szkołach. Od września w trzech zasadniczych zawodówkach młodzież zacznie kształcić się w nowych zawodach.

„Budowlanka” chce uczyć przyszłych dekarzy i monterów instalacji budowlanych. Zawodówka samochodowa uruchamia klasę elektromechaników. Wędliniarz to nowa propozycja dla uczniów wybierających się do zasadniczej szkoły spożywczej.

Technika też szykują nowości. Technikum spożywcze zamierza poprowadzić klasę techników spedytorów. W technikum budowlanym nastolatki mają uczyć się na technika renowacji elementów architektury. Technikum ochrony środowiska szykuje ofertę dla techników inżynierii środowiska i melioracji.

Jest również propozycja w technikum elektryczno-energetycznym. Chce ono od nowego roku szkolnego utworzyć klasę kształcącą w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji. Najpierw jednak taka pozycja musi zostać wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(PIO)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto