Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Witkiewiczów i taternictwa - to priorytety

Łukasz Bobek
Archiwum muzeum
Z Anną Wende Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, rozmawia Łukasz Bobek

Jest pani, jak to wiele osób określa, nową miotłą w Muzeum Tatrzańskim. To ważne miejsce na mapie kulturalnej Zakopanego. Jakie są pani plany zmian w placówce?
Tak, to rzeczywiście najpoważniejszy i najstarszy ośrodek kultury w mieście. Mam wiele pomysłów. Te najważniejsze dotyczą Witkiewicza, jak i muzeum turystyki i narciarstwa. Co do tego pierwszego, uważam, że i Zakopane, i samo muzeum bardzo związane jest ze Stanisławem Witkiewiczem i jego synem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dlatego w przyszłym roku chcemy opracować szlak stylu zakopiańskiego. Ten styl był ważny nie tylko dla Zakopanego, ale i dla całego kraju. To w końcu był pierwszy styl narodowy. Poza tym przeciętnie wykształcony Polak wie o Witkiewiczu, ale często myli go z synem Witkacym.

Nie tak dawno dr Maciej Pinkwart mówił, że najwyższy czas, by w Zakopanem powstało muzeum Witkacego. Będzie państwo jako muzeów również do tego dążyć?
Zgadzam się z panem Maciejem. Uważam, że Witkacy jest bardzo ważną postacią dla Zakopanego, a poza tym rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Na pewno widzę stworzenia centrum witkacologii, muzeum Witkacego. Drugie muzeum, o którym mówi się w Zakopanem od dawna, to muzeum historii turystyki i narciarstwa. Mam nadzieję, że uda nam się także to muzeum stworzyć. Sądzę, że obecnie w Polsce i na świecie jest bardzo dobry klimat do tworzenia nowych muzeów. Na to jednak trzeba pieniędzy. Dlatego liczę na współpracę z władzami województwa, władzami lokalnymi, ministerstwem kultury, a także na europejskie fundusze.

A co dalej z willą Oksza? Gdy Muzeum otwierało ją dla zwiedzających, mówiło się o planach budowy nowej galerii na zapleczu Okszy.
Za Okszą mamy dosyć spory teren. Już poprzednia dyrektor muzeum Teresa Jabłońska myślała o tym, by w ogrodzie za willą wybudować nowoczesny budynek wystawowo--edukacyjno-magazynowy. To rozwiązałoby też nasze problemy z brakiem miejsca dla zbiorów.

To może ten budynek byłby miejscem dla Witkacego i dla muzeum turystyki?
Nad tym się musimy spokojnie zastanowić, ale na pewno jest to miejscem, na jedno z tych dwóch muzeów. Władze miasta mają także kilka miejsc, gdzie można by ustanowić takie muzeum.

Wracając jednak do Witkiewiczów,
rok 2015 będzie to czas setnej rocznicy śmierci Stanisława ojca i 130. rocznica urodzin Witkacego.
Będziemy dążyć do tego, by ten rok ogłosić rokiem Witkiewiczów. To byłby dobry czas, by wtedy pomyśleć o rozszerzeniu naszej działalności jeśli chodzi o Witkiewiczów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto