Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od maja miłośnicy biwakowania będą mogli legalnie nocować w dzikiej głuszy wybranych lasów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Moda na biwakowanie w lesie ma coraz więcej zwolenników
Moda na biwakowanie w lesie ma coraz więcej zwolenników Marcin Banasik
Lasy Państwowe poinformowały, że od 1 maja udostępnią w każdym nadleśnictwie specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w plenerze będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Aktualnie ustawa o lasach z 1991 r. zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Od maja będzie można nocować na terenie nadleśnictw m.in: Niepołomice, Piwniczna, Nawojowa.

FLESZ - Nowe rozporządzenie w związku z pandemią

To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe.

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary, będzie wyróżniała od tych nowo utworzonych jedna rzecz: będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

W Małopolsce na razie wyznaczono trzy obszary, na których od 1 maja będzie można nocować:

  • - na terenie Nadleśnictwa Nawojowa obejmuje on okolice miejscowości należących administracyjnie do Gminy Łabowa (Kamianna, Kotów), Kamionka Wielka (Bogusza), Grybów (Florynka) i Krynica-Zdrój (Polany). Teren pilotażu obejmuje 1486,02 ha zwartego kompleksu leśnego
  • - na terenie Nadleśnictwa Piwniczna udostępniono wydzielony obszar na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Obejmuje on niecało 1500 hektarów lasu. Mowa tutaj o terenie pomiędzy Kamianną, Florynką a Kamionką Wielką, zaś w jego wyborze nadleśnictwo kierowało się m.in. opinią samych zainteresowanych.
  • - na terenie Nadleśnictwa Niepołomice udostępniono obszar Leśnictwa Przyborów w gminie Kłaj.

Te trzy miejsca brały udział w ubiegłorocznym pilotażu. Dodatkowo w każdym z 16 małopolskich nadleśnictw zostanie wyznaczone jedno miejsce do biwakowania. Lasy Państwowe poinformują o konkretnych lokalizacjach w kwietniu.

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Od maja miłośnicy biwakowania będą mogli legalnie nocować w dzikiej głuszy wybranych lasów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto