Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy. 23 czerwca Jasień, Polana Skalne i pięć „wysp” [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski
odkryjbeskidwyspowy.pl
Potok na Piekle oraz zbójnickie skarby, msza św., konkursy, wspólna fotografia, beskidzkie rytmy i smaki, a do tego niespieszny spacer, uroczo pogmatwane ścieżki oraz wspaniałe widoki - to wszystko czeka na tych, którzy pokonają Jasień.

- Ten wyniosły szczyt wciąż kryje mnóstwo tajemnic, wiele skarbów - tak o trzeciej co do wysokości górze Beskidu Wyspowego mówi Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica, a jednocześnie gospodarz niedzielnej wyprawy.

Marsz ze Szczawy

Odkrywcy tajemnic Beskidu Wyspowego wyruszą tym razem ze Szczawy. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy w niedzielę przyjść na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się przed kościołem. Piechurzy na szlak wyjdą o godz. 8.

Ścieżkami wyznakowanymi kolorami niebieskim i żółtym dotrą najpierw na Krzystonów, a nieco później na Kutrzycę. Gdy staną na Jasieniu, to będzie oznaczało, że wspięli się na 1063 m n.p.m. (w Beskidzie Wyspowym Jasień ustępuje tylko Mogielicy i Ćwilinowi).

Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św. Po niej odbędą się tradycyjne konkursy, m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Kamienica, oczywiście z nagrodami. Odkrywcy ze swego grona wyłonią również najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę - z Polski i zagranicy, a także ci, którzy tajemnice „wysp” odkrywają rodzinnie.

Do wyprawy na Jasień trzeba się dobrze przygotować. Warto pamiętać nie tylko o dobrych, górskich butach, ale także o paru kanapkach, wodzie do picia, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. W plecaku dobrze też mieć coś nieprzemakalnego.

Zejście do Mszany Dolnej szlakiem zielonym - po drodze będzie można jeszcze „zaliczyć” Kiczorę, Ostrą i Ogorzałą.

Skarby Jasienia

- Są. I nikt ich do tej pory nie odnalazł - tak o skarbach ukrytych na Jasieniu mówią miejscowi. Trzeba jednak pamiętać, że zbójnicki „skarbiec” jest dość rozległy i wznosi się na 1063 m n.p.m.

Skąd się te skarby wzięły?- Ukryli je zbójnicy, którzy niegdyś na tym terenie dość licznie „występowali”. To, co zrabowali, a czego nie przehulali, ukryli na gorsze czasy. Świetnie do tego nadawały się jego północno-wschodnie, „dzikie”, porośnięte gęstym lasem stoki - przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

- Na Jasieniu skarbów nie brakuje. To prawda - przyznaje też wójt Władysław Sadowski. I przypomina, że takim niezwykłym skarbem są np. polany. To tu odnajdziemy: Franculę, Pustki, Minówkę, Skalne, Łąki, Hanulówkę czy Stasiówkę. Są one pamiątką po nie tak dawnych gospodarzach tej krainy - bacach i juhasach wypasających stada owiec i krów.

Przypomina o tym także solidny szałas stojący jeszcze na Polanie Skalne, między Jasieniem a Kutrzycą. Warto tu zajrzeć także z powodu niewielkiego źródełka czystej wody.

Wielka „wyspa”

Jasień, jak na władcę tej krainy przystało, panuje nad rozległym terenem. Wielka „wyspa” wznosi się nie tylko nad Szczawą, i Półrzeczkami, ale także nad Łętowem i Lubomierzem. Tworzą go dwa ledwie widoczne „garby”; ten drugi - zwany Kutrzycą - jest o około 10 metrów niższy od Jasienia.

Jasień rozdziela malowniczo wijące się, głęboko wcięte doliny Mszanki i Kamienicy. To do nich spływają liczne potoki: Dudów, Surmów, Butorowy, Tromiska, a także Potok na Piekle. Najbliższymi sąsiadami Jasienia jest Kobylica i Krzystonów. - Pod tym ostatnim każdego lata, na pięknej Polanie Wały, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic otwiera bazę namiotową - mówi Czesław Szynalik.

Cudowne panoramy

- Wielkim skarbem Jasienia są też piękne widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Gorce. A jeśli jest dobra pogoda, doskonale widać też Tatry - przypomina wójt Władysław Sadowski.- U nas spokojnie można odetchnąć pełną piersią. A szlaki wiodące na szczyt są urozmaicone i stosunkowo łatwe. Dla każdego - zaznacza.

Rytmy i smaki

Fajne tradycje, piękne legendy i opowieści, intrygująca muzyka, urozmaicone tańce, urocze wyroby regionalne, pyszne wypieki i potrawy - to wszystko odnajdziemy podczas VII już Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Gospodarzem niedzielnego spotkania jest Tokarnia, a odbędzie się ono w Parku Dworskim. Początek o godz. 16.

W Tokarni swoim kunsztem pochwalą się m.in. Słowacy z zespołu Vitanowska Heligonka (dzieci i dorośli) oraz Michal Smetanka (koncert pasterski), a także Mali Krzczonowianie, Orkiestra Dęta Skomielna Czarna i Bogdanówka, Mali Kliszczacy i Kliszczacy, Banda Burek, kabaret Kwiatkowski i Bank, będzie też kliszczacki folk w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy, a na zakończenie koncert zespołu PotOCK.

Nie można też zapomnieć o pierogach kliszczackich, których ponad 2000 przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Bogdanówki, Krzczonowa, Skomielnej Czarnej, Tokarni, Więcierzy, Więciórki i Zawadki. W niedzielę też rozstrzygnięty zostanie konkurs o… Złoty Wałek. Które gospodynie go otrzymają? O tym Państwo zdecydują!

- Podczas festiwalu spotkają się Biali Górale, Lachy, Kliszczacy, Podhalanie i Zagórzanie, a więc wszystkie grupy etniczne, które zamieszkują Beskid Wyspowy - przypominają gospodarze niezwykłego festiwalu. W Tokarni czeka mnóstwo niespodzianek... Warto zajrzeć!

Odkryj Beskid Wyspowy 2019

2 czerwca URBANIA GÓRA

9 czerwca LUBOGOSZCZ

16 czerwca ŚNIEŻNICA

16 czerwca DOBRA - VII Galicyjski Piknik Kolejowy

23 czerwca JASIEŃ

30 czerwca MODYŃ

6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)

7 lipca SAŁASZ

14 lipca LUBOMIR

20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)

21 lipca KAMIONNA

28 lipca KOSTRZA

4 sierpnia SZCZEBEL

11 sierpnia ŁOPIEŃ

15 sierpnia POTACZKOWA

18 sierpnia ŁYŻKA

25 sierpnia MOGIELICA

1 września PATRYJA

8 września MIEJSKA GÓRA

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odkryj Beskid Wyspowy. 23 czerwca Jasień, Polana Skalne i pięć „wysp” [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto