Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, Idaho i Montana, USA

Tomasz Zawadzki
Yellowstone
Yellowstone Daniel Mayer
Ludzie pojawili się w Yellowstone już ponad 11 tys. lat temu.

Wiele grup Indian stawiało tu swoje domy, obierało je jako tereny łowieckie i szlaki transportowe. Jednak już w 1872 roku Yellowstone stało się pierwszym parkiem narodowym na świecie. Powstała nowa koncepcja ochrony przyrody dla dobra i przyjemności przyszłych pokoleń.

Par Narodowy Yellowstone rozciąga się na obszarze 8983 km kw. pełnych jezior, kanionów, rzek i pasm górskich. Największą atrakcją turystyczną jest Kaldera Yellowstone, największy superwulkan na kontynencie. W ciągu ostatnich dwóch milionów lat wybuchł kilka razy i nadal uważa się go za aktywny. Lawa i skały z erupcji wulkanicznych pokrywają w różnym stopniu większą część parku. Część naukowców sugeruje, że kolejny wybuch mógłby doprowadzić do zniszczenia dużej części USA, ochłodzenia klimatu na całym świecie i śmierci ok. 5 miliardów ludzi. Źródłem zachwytów jest także Jezioro Yellowstone, będące drugim najwyżej położonym akwenem na świecie (na wysokości 2376 m.n.p.m.). Prawdopodobnie tereny parku są ostatnim dużym ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej, który pozostał w niemal nienaruszonym stanie. Dlatego też jest doskonałym miejscem na rozwój życia roślinnego i zwierzęcego.

W Yellowstone jest największym i najbardziej znanym ośrodkiem megafauny w Stanach Zjednoczonych. Udokumentowano tu setki gatunków ssaków, ptaków, ryb i gadów, z których najbardziej znane są niedźwiedzie grizzly, wilki szare łosie oraz rysie kanadyjskie. Jest to także jedyne miejsce w USA, gdzie na wolności przetrwała populacja dzikich bizonów. Zasoby flory są może mniej charakterystyczne, ale równie ważne. Występuje tu około 1350 gatunków roślin. Największym zagrożeniem dla nich są ogromne pożary - w 1998 roku spłonęła ponad 1/3 powierzchni obszaru chronionego. Szczęśliwie, dotknął on w znacznej mierze jedynie zewnętrznej warstwy parku, więc dosyć szybko natura zaczęła go odtwarzać.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto