Pływanie. Unia Oświęcim w czołówce rankingów mistrzostw Małopolski [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Tomasz Sosna, z SMS Galicja Kraków, triumfujący po przepłynięciu 1500 metrów stylem...motylkowym. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim wygrała mistrzostwa Małopolski w pływaniu na długim basenie, których była gospodarzem. Do rywalizacji, pod patronatem prezydenta Janusza Chwieruta, przystąpiło 19 klubów.

Oświęcimianie wygrali klasyfikację medalową. Zdobyli ich łącznie 84 (28 złotych, 34 srebrne, 22 brązowe). Drugi był AZS AHG Kraków, gromadząc 24 medale (14 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe). Na najniższym stopniu podium uplasowała się SMS Galicja Kraków, zdobywając 56 medali (13 złotych, 18 srebrnych i 25 brązowych). Tuż poza podium uplasowały się: Płetwal Zakopane (11 medali), Aquatica Pawłowice (7 medali) i Shark Rudna (9 medali).

Jednak jednym z bohaterów mistrzostw był Tomasz Sosna z Galicji Kraków, który na najdłuższym dystansie 1500 m zrezygnował z płynięcia stylem dowolnym, stawiając na styl motylkowy, a na nim – jak wiadomo – najdłuższym dystansem jest 200 metrów. Ambitny krakowianin, płynąc popularnie zwanym „koniem”, pokonał najdłuższy dystans w ponad 22 minuty, dobijając do mety blisko pięć minut później od płynących kraulem, ale za swój wyczyn zebrał owację od kolegów i publiczności.

W klasyfikacji klubowej wygrała SMS Galicja Kraków, wyprzedzając Unię Oświęcim i Shark Rudna. Tuż poza podium uplasowały się: Korona Kraków, AZS AGH Kraków i MMKS Kędzierzyn Koźle.

Wśród kobiet (open) zwyciężyła Paulina Uryga (AZS AGH Kraków), wyprzedzając Natalię Lewandowską (Unia Oświęcim) i Lugigę Sirigano (AZS AGH Kraków).

Wśród dziewcząt 14-letnich zwyciężyła Martyna Piotrowicz (SMS Galicja Kraków), wyprzedzając Zuzannę Famulok (Aquatica Pawłowce) i Sarę Motyl.

W klasyfikacji mężczyzn (open) wygrał Mateusz Ungeheuer (AZS AGH Kraków). Wyprzedził klubowego kolegę Mateusza Wysoczyńskiego i Krystiana Bałabucha z BOSiR Brzesko.

Z kolei wśród chłopców 14-15 letnich całe podium obsadzili oświęcimianie. Wygrał Jan Więzik, wyprzedzając Michała Daszkiewicza i Dawida Danikiewicza.
Wszak seniorzy już są po mistrzostwach Polski na długim basenie, ale młodzieżowcy są dopiero przed największą imprezą sezonu. Oświęcimska pływalnia od 13 do 15 lipca będzie areną zmagań o medale dla 15-latków, dlatego z uwagą śledzono wyścigi uczestników mistrzostw Małopolski w tym przedziale wiekowym.

- Na pewno jedną z faworytek naszego klubu do medali jest Marta Klimek, przygotowująca się do mistrzostw Europy juniorów w Helsinkach – zwraca uwagę Alicja Woźnicka, jedna z trenerek oświęcimskiego klubu. - Liczymy także na Michała Daszkiewicza, mającego najlepszy wynik na 400 metrów stylem dowolnym wśród 15-latków. Jan Więzik ma najlepszy wynik na 1500 m stylem dowolnym, więc też może sięgnąć po medal. Lepiej jednak niczego nie planować, bo życie sportowca pisze swoje scenariusze. Na pewno naszym atutem w mistrzostwach będą także sztafety dziewcząt i chłopców.