Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale: We wrześniu rusza remont zakopianki od Nowego Targu do Zakopanego

Halina Kraczyńska
Łukasz Bobek
Od września do listopada kierowców na zakopiance na odcinku od Nowego Targu do Zakopanego czeka istne piekło. Nie dość że na co dzień trudno się tą drogą podróżuje, to jeszcze jesienią zaczną się na niej remonty nawierzchni, mostów, wiaduktów, skrzyżowań. Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostra w Krakowie będą objazdy, zwężenia i utrudnienia, a co za tym idzie... korki. Ale samorządowy się cieszą, bo zawsze to coś. Tym bardziej, że w mediach pojawiła się informacja, że przebudowę zakopianki na tym odcinku odłożono na prawie pół wieku, czyli dopiero po 2034 r.

Zakopianka na odcinku Nowy Targ-Zakopane nie była remontowana od co najmniej 40 lat. - Ja przynajmniej nie pamiętam, by nawierzchnia na tym odcinku była kiedykolwiek poprawiana - podkreśla Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Raz tylko, przed laty w Bańskiej została wylana smoła, która w upalne dni lepiła się do kół samochodów i wszyscy narzekali - wspomina Majcher. A stan drogi od Nowego Targu do Zakopanego jest w niektórych miejscach wręcz fatalny.

- Wątroba mi chce wyskoczyć na tym odcinku z Nowego Targu do Szaflar. Takie tam dziury i nierówności - mówi Edward Malinowski, kierowca z Nowego Targu. - Aż się tam prosi o jakiś poważniejszy remont, nową nakładkę co najmniej.
Niestety, ten odcinek akurat nie został uwzględniony w planach Generalnej Dyrekcji.

- Od września do listopada zamierzamy wykonać remont dwóch mostów, jeden na potoku Dorulowy w Poroninie, drugi na potoku Skupniów w Białym Dunajcu - informuje Grzegorz Dyrda z wydziału dróg GDDKiA w Krakowie.
Prace zaczną się także na odcinku zakopianki od Białego Dunajca do Pronina.
- W sumie na długości 1,650 kilometra będzie prowadzony remont nawierzchni - tłumaczy Iwona Mikrut, główny specjalista ds komunikacji społecznej w GDDKiA w Krakowie.

We wrześniu zacznie się też przebudowa dwóch skrzyżowań zakopianki z ul. Klikuszowa i ul. Niwa w Nowym Targu.
Wszystkie zaplanowane remonty zakończą się w 2012 r. GDDKiA zamierza na nie wydać ok. 30 mln zł.
- Pewnie, że te cząstkowe remonty na zakopiance nie rozwiążą problemu i lepiej by było, gdyby przeprowadzono remont generalny, ale przynajmniej zaczęli jakieś remonty i może tak całkiem temat zakopianki nie wypadł z obiegu - podkreśla Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.

Zobacz wesele w rodzinie byłego burmistrza Zakopanego.

Miesiąc temu w mediach pojawiła się informacja - zdaniem podhalańskich samorządowców załamująca i śmieszna - że zakopianka, według rządowych planów, będzie modernizowana dopiero po 2034 r.
- Dla mnie perspektywa 31 lat jest żenująca i oznacza jedno, upadek naszego całego regionu, bo kto do nas po takiej drodze będzie przyjeżdżał - mówi starosta. - Już się z nas śmieją, na przykład kaszubi, że nie musimy jechać do Warszawy,by protesować, bo przynajmniej na pikiety nam się przyda zakopianka. Żartują z nas nad morzem, gdzie ostatnio byłem, że niedługo kelnerzy i kucharze wyjdą na nią, bo goście nie dojadą pod Tatry.
Burmistrz Majcher jednak dementuje, jakoby były plany w ministerstwie, by zakopiankę modernizować po 2034 r. - Pytałem wszędzie i nikt nie potwierdza istnienia takich planów - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rabka.naszemiasto.pl Nasze Miasto