Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik maturzysty. TOP 10 zawodów przyszłości po koronawirusie. Czy warto studiować i na jakie kierunki iść po egzaminie dojrzałości

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Krakowscy maturzyści w czasach pandemii niebawem wybiorą, kim chcą zostać w dorosłym życiu... A jakie są profesje przyszłości po koronawirusie? Przejdź dalej.
Krakowscy maturzyści w czasach pandemii niebawem wybiorą, kim chcą zostać w dorosłym życiu... A jakie są profesje przyszłości po koronawirusie? Przejdź dalej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na jakie studia pójść po maturze? I czy w ogóle warto studiować? Przed wybuchem pandemii koronawirusa maturzyści w Małopolsce mogli mieć co do tego wątpliwości. Na liście pracowników najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w naszym regionie dominowali bowiem fachowcy wykonujący roboty fizyczne, zwłaszcza w budownictwie. Wielkim wzięciem pracodawców cieszyli się także: fryzjerzy, fizjoterapeuci i masażyści, kosmetyczki, pielęgniarki i położne, kierowcy autobusów, magazynierzy, spedytorzy i logistycy oraz sprzedawcy i kasjerzy. Amatorom studiowania pozostawał wybór między inżynierem elektrykiem, inżynierem budownictwa, inżynierem produkcji a lekarzem, dyplomowaną pielęgniarką i specjalistą od logistyki. Wiadomo, że koronawirus namieszał w tym zestawieniu: wiele branż dramatycznie osłabił, inne – zdecydowanie mniej liczne – wzmocnił. Jakie profesje będą gwarantować dobrą pracę w najbliższych latach, gdy pandemia szczęśliwie ustąpi - albo i nie?

FLESZ - Praca zdalna po epidemii?

od 16 lat

W samym Krakowie na szczycie listy figurowali na początku roku – obok lekarzy i pielęgniarek - projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści, a także samodzielni księgowi i inni specjaliści zajmujący się zwłaszcza obsługą biznesu; wszak stolica Małopolski jest europejskim numerem jeden i globalnym potentatem w tej dziedzinie. Wśród szczególnie poszukiwanych pracowników („duży deficyt”) byli też: inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, listonosze i kurierzy, kierowcy autobusów oraz… pomoce kuchenne.

Pandemia zabrała jednak w marcu i kwietniu wszystkie lub niemal wszystkie przychody takim branżom, jak turystyka, gastronomia, usługi beauty (fryzjerzy, kosmetyczki), organizacja imprez. Z drugiej strony – napędziła klientów firmom informatycznym (bo kto mógł, przeniósł się do pracy zdalnej, co wymagało przeorganizowania firm pod tym kątem), a także kurierskim i logistycznym. W gastronomii i cateringu wywołała zapewne trwałe zmiany. Eksperci są pewni, że w całej gospodarce przyspieszeniu ulegną takie procesy, jak cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja.

- Pewne zawody, mimo narastającego w wielu branżach kryzysu, ciągle mają mocną pozycję na rynku pracy. To może być wskazówka dla tegorocznych maturzystów, w jakim kierunku podążać. Przyszłościowe kierunki to takie, które wprost odpowiadają na realne potrzeby rynku związane m.in. z automatyzacją, medycyną czy rolnictwem – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

W roku akademickim 2019/2020 studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób, w tym 311 tys. na studiach pierwszego stopnia lub na jednolitych studiach magisterskich. Czołówkę uczelni z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce (powyżej sześciu) tworzyły trzy politechniki – Warszawska, Gdańska i Poznańska. Bardzo silną pozycję, za nimi znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (5,7 kandydata na miejsce) i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (5,5). Najbardziej oblegane kierunki: informatyka, psychologia i zarządzanie.

Jakie profesje będą gwarantować dobrą pracę w najbliższych latach, gdy pandemia szczęśliwie ustąpi - albo i nie? Szczegóły w naszej GALERII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto