Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat suski: tam zginęli

Małgorzata Targosz
Wystawa o pomordowanych w Katyniu mieszkańcach Ziemi Suskiej przyjedzie do Suchej Beskidzkiej
Wystawa o pomordowanych w Katyniu mieszkańcach Ziemi Suskiej przyjedzie do Suchej Beskidzkiej Małgorzata Targosz
Dokładnie 280 osób zwązanych z ziemią wadowicką i okolicami zginęło w Katyniu 70 lat temu. Wśród tych nazwisk są też osoby, które pochodziły lub były związane z powiatem suskim. Listę opracował historyk i regionalista z Wadowic Michał Siwiec-Cielebon. Wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej na wadowickim Rynku można oglądać już od zeszłego piątku. Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej też będą mieli okazję ją obejrzeć.

- Do Suchej zawieziemy ją w czerwcu albo we wrześniu. Co do daty trwają jeszcze uzgodnienia z włodzarzami miasta - informuje Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.

Na liście katyńskiej z powiatu suskiego znalazł się m.in. Franciszek Borawski z Zembrzyc, który był oficerem policji komendy wojewódzkiej we Lwowie, inżynier kolejowy Jerzy Bzowski, który w Suchej Beskidzkiej pełnił funkcję naczelnika lini kolejowych, Stanisław Cyankiewicz ze Stryszawy, który był oficerem policji w komendzie wojewódzkiej w Brześcu nad Bugiem.

Wśród tych, którzy zginęli w Katyniu, był również Stefan Ficek z Zawoi - oficer rezerwy Wojska Polskiego, architekt, budowniczy kościołów, który współpracował z ówczesnym arcybiskupem Adamem Sapiehą.

Na liście zamordowanych przez sowietów znalazł się także major Wojska Polskiego Feliks Kołodziejczyk z Łętowni - oficer 56. Austriackiego Pułku Piechoty i 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej.

Franciszek Oskarbski z Suchej Beskidzkiej był oficerem 12. pułku piechoty i instruktorem Junackich Hufców Pracy w Nowym Targu, które pracowały przy budowie zakopianki. On również jest ofiarą katyńską podobnie jak Alojzy Wir-Konas z Makowa Podhalańskiego, który we wrześniu 1939 roku był dowódcą 38. dywizji piechoty w walkach pod Przemyślem i Lwowem.

Józef Łasak z Tarnawy był oficerem rezerwy Wojska Polskiego oraz dyrektorem szkoły w Łodzi, dlatego też zginął w Katyniu.
Tych nazwisk jest dużo więcej. Poznać je mieszkańcy powiatu suskiego będą mogli czytając plansze wystawy.

- Mam też nadzieję, że ta wystawa zmobilizuje rodziny pomordowanych na Wschodzie, aby się dalej zgłaszały. Dzięki temu lista będzie mogła dalej być uzupełniana - mówi Michał Siwiec-Cielebon.

Pracuje on też nad książką, która będzie zbiorem bardziej szczegółowych informacji o ludziach z terenów Podbeskidzia, którzy zginęli w Katyniu. Publikacja ma się ukazać w księgarniach na przełomie kwietnia i maja.

Pomysłodawcy wystawy o Katyniu mają nadzieję, że mieszkańcy, a przynajmniej znaczna ich część, nie przejdzie obok tych eksponatów obojętnie. Katyń w dziejach Suchej Beskidzkiej i całego powiatu był dotychczas nie do końca odkrytą kartą historii. Jest więc o czym przypominać i mówić.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto