Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Warszawie: Potrzebni specjaliści z zawodówek

Grzegorz Sachmata
Tak wyglądają niektóre zajęcia w szkole zawodowej o profilu elektrycznym
Tak wyglądają niektóre zajęcia w szkole zawodowej o profilu elektrycznym foto archiwum
Celem projektu była ocena kierunków kształcenia oraz prognozy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy kształtowaniu nowych zawodów - stwierdziła Mieczysława Nowotniak, zastępca dyrektora miejskiego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. - Miasto wiele robi, by reaktywować kształcenie zawodowe. Przygotowujemy specjalistów w coraz to nowych profesjach. Każda szkoła ma podpisane porozumienie z firmą, która umożliwia praktyki zawodowe czy proponuje pracę wakacyjną albo nawet funduje stypendia.

Z badań wynika, iż postępujący wzrost gospodarczy wzmaga zapotrzebowanie rynku na kompetentnych specjalistów o różnym profilu zawodowym. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć warunki z jednej strony do rozwoju i modernizacji szkolnictwa zawodowego, z drugiej - do podnoszenia jego atrakcyjności w takim stopniu, aby spełniało oczekiwania edukacyjne określonych grup społecznych.

Jednak bardzo mała część uczniów gimnazjów przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu odczuwa potrzebę zapoznania się z dostępnymi informacjami o rynku pracy. Ponad 90 proc. młodzieży ostatnich klas gimnazjum zamierza kontynuować naukę, przy czym 14,5 proc. chce iść do pracy i jednocześnie się uczyć. Tylko nieco ponad 1 proc. uczniów deklaruje wybór zasadniczej szkoły zawodowej, a 37 proc. technikum lub liceum profilowe, a około 62 proc. uczniów po gimnazjum wybiera się do liceum ogólnokształcącego. Większości uczniów, którzy wybrali dalszą edukację w szkołach zawodowych i technikach, wyraża zadowolenie z nauki wybranego zawodu. Władze Warszawy podjęły działania na rzecz dostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy.

W tym celu uruchomiono szkolenia z doradztwa zawodowego dla dyrektorów i nauczycieli gimnazjów, powołano doradcę metodycznego, który wspiera nauczycieli w pomocy uczniom w wyborze zawodu, powołano doradców zawodowych w Pałacu Młodzieży. Prowadzone są zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjów i ich rodziców. Wydano cztery edycje informatora o technikach i zasadniczych szkołach zawodowych m.st. Warszawy.

Nawiązano ścisłą współpracę z pracodawcami i Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Wojskową Akademią Techniczną oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej. Dzięki tej współpracy młodzi ludzie mają dostęp m.in. do nowoczesnych laboratoriów, wykładów czy konkursów.

Warszawskie szkoły zawodowe to przede wszystkim 42 technika, 23 zasadnicze szkoły zawodowe i 9 liceów profilowanych, w których łącznie uczy się 19 577 uczniów (w tym najwięcej w technikach, bo aż 16 822).

Warszawa to największy w Polsce, ale też najbardziej wymagający rynek pracy. W stolicy zarejestrowanych jest wg GUS ponad 336 tys. firm (I półrocze 2011). Najliczniej reprezentowane sektory to: handel i usługi, obsługa nieruchomości i firm, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz działalność usługowa i komunalna, społeczna i indywidualna.

**

Szukasz pracy w stolicy? Sprawdź najnowsze oferty na praca.gratka.pl**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto