Projekt dla podhalańskich nauczycieli

PTH Nowy Targ
Zakończyła się kolejna edycja projektu edukacyjnego dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie organizowanego wspólnie przez nowotarski Oddział Towarzystwa Historycznego i Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Targu. Projekt jest realizowany, z roczną przerwą, od 2007 r. i skierowany jest głównie do nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

Przy jego realizacji organizatorzy współpracują z nowotarską Delegaturą Oświaty w Nowym Targu, Ośrodkiem Metodycznym w Krakowie, Instytutem Pamięci Narodowej a ostatnio także z Muzeum Historii Polski.
Kolejne edycje programu organizowane są dwa raz w roku szkolnym, w cyklu jesiennym i wiosennym.
Średnio w spotkaniach uczestniczy od 10-20 nauczycieli, a łącznie w okresie realizacji projektu z pomocy metodycznej skorzystało blisko 100 osób. Koordynatorem i dobrym duchem całego programu jest p. mgr Jadwiga Jurkowska, sekretarz zarządu oddziału PTH oraz pracownik merytoryczny Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu.

W wiosennej części projektu zaplanowano i zrealizowano wycieczkę szkoleniową do Krakowa oraz warsztat metodyczny. Dzięki nawiązanej współpracy z Muzeum Historii Polski uczestnicy projektu odbyli w dniu 23 marca 2011r. wycieczkę szkoleniową do Muzeum PRL w Krakowie.
W programie zaplanowano udział w grze przestrzennej „Dekada 79-89”; spacer po multimedialnej ścieżce edukacyjnej po Nowej Hucie oraz zwiedzanie Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu.
Grę przestrzenną pt. „Dekada 79-89” poprowadziła Pani Ewa Hajdasz (pracownik merytoryczny Muzeum PRL). Przez półtorej godziny nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wykonywali zaplanowane w grze zadania. Następnie kierowniczka Muzeum PRL przedstawiła jego ofertę edukacyjną, skierowaną zarówno do uczniów różnych szczebli jak i do nauczycieli. Na zakończenie pobytu w Nowej Hucie, uczestnicy wycieczki szkoleniowej udali się na spacer po jednej z 10 wyznaczonych ścieżek edukacyjnych. Ostatnim punktem programu był zwiedzanie Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierz, po której oprowadzał ks. proboszcz Piotr Walczak. Jego wykład, jak podkreślają uczestnicy, był wyczerpujący i szalenie interesujący.
W wycieczce do Krakowa brało udział 8 nauczycieli.
Druga część, praktyczna odbyła się w dniu w dniu 30 marca 2011r. w Nowym Targu. Był nią warsztat metodyczny pt. „Projekt edukacyjny – zasady tworzenia i sposoby realizacji”, który poprowadził metodyka historii mgr Grzegorza Szymanowskiego z Krakowa. W spotkaniu wzięło udział 14 nauczycieli ze szkół z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

Grę przestrzenną pt. „Dekada 79-89” poprowadziła Pani Ewa Hajdasz (pracownik merytoryczny Muzeum PRL). Przez półtorej godziny nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wykonywali zaplanowane w grze zadania. Następnie kierowniczka Muzeum PRL przedstawiła jego ofertę edukacyjną, skierowaną zarówno do uczniów różnych szczebli jak i do nauczycieli. Na zakończenie pobytu w Nowej Hucie, uczestnicy wycieczki szkoleniowej udali się na spacer po jednej z 10 wyznaczonych ścieżek edukacyjnych.

Ostatnim punktem programu był zwiedzanie Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierz, po której oprowadzał ks. proboszcz Piotr Walczak. Jego wykład, jak podkreślają uczestnicy, był wyczerpujący i szalenie interesujący. W wycieczce do Krakowa brało udział 8 nauczycieli.

Druga część, praktyczna odbyła się w dniu w dniu 30 marca 2011r. w Nowym Targu. Był nią warsztat metodyczny pt. „Projekt edukacyjny – zasady tworzenia i sposoby realizacji”, który poprowadził metodyka historii mgr Grzegorza Szymanowskiego z Krakowa. W spotkaniu wzięło udział 14 nauczycieli ze szkół z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie