Przenoszenie budynków jest możliwe dzięki myśli technicznej, jednak przypomina raczej magię. Na przestrzeni ostatnich kilku stuleci dokonano wielu spektakularnych operacji przesunięcia budowli w zupełnie nowe miejsce. W okresie PRL-u pionierskie projekty tego typu realizowano również w Polsce. Oto najciekawsze i najbardziej widowiskowe przykłady.
Zobacz niesamowite operacje przesuwania budynków:
Przesuwanie budynków, czyli ruchome nieruchomości. Jak się to robi?
Ponieważ przesuwanie budynków czy też ich przenoszenie to skomplikowany i kosztowny proces, robi się to rzadko. Przyczyną jest najczęściej fakt, że historyczny obiekt uniemożliwia rozwój miasta, np. budowę nowej drogi, poszerzenie starej czy rozbudowę ważnego węzła komunikacyjnego. Zdarza się też, że zabytek jest przenoszony w bezpieczniejsze miejsce, gdy w oryginalnej lokalizacji coś zacznie mu zagrażać. Sporadycznie odnotowuje się też przypadki przenoszenia budynków przez osoby prywatne – tak stało się np. w 2019 r. w Poznaniu, gdzie swój 130-tonowy dom jednorodzinny zdecydował się przesunąć jego właściciel, żeby zwolnić część działki pod zabudowę swoim wnukom.
Zobacz spektakularne przykłady przenoszenia budynków:
Żeby budynek znalazł się w nowym miejscu, można zastosować dwie metody: rozebrać go na części i odbudować gdzie indziej albo też przesunąć całą konstrukcję na specjalnych rolkach lub szynach. W pierwszym przypadku kluczowe jest odpowiednie oznaczenie i podpisanie każdej części, by możliwe było odtworzenie budowli w nowej lokalizacji. Dużo ciekawsze jest jednak przesuwanie budynków.
Żeby przesunąć obiekt budowlany, trzeba najpierw odciąć go od fundamentów i wybudować nowe, identyczne, w miejscu docelowym. Następnie pod budynkiem montuje się szyny i inne elementy stalowe, na których spocznie cała konstrukcja. Bardzo ważne jest na tym etapie stopniowe przenoszenie ciężaru budynku na szyny. Często konieczne okazuje się też zabezpieczenie budynku od wewnątrz i z zewnątrz dodatkowymi stalowymi podporami. Następnie budynek jest przesuwany na szynach lub rolkach przy użyciu maszyn hydraulicznych, a niekiedy przenoszony na ciężarówkę, która zawiezie go w nowe miejsce. Ostatnim etapem jest osadzenie budowli na nowych fundamentach.
Skok liczby mieszkań kupowanych za gotówkę