Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PTTK Świętochłowice wycieczki: odwiedzili Bielsko - Białą

Sonia Cichoń
Uczestnicy wycieczki do Bielska - Białej
Uczestnicy wycieczki do Bielska - Białej ARC Anna Fijałkowska
PTTK Świętochłowice wycieczki: W sobotę 14 marca, pomimo mżawki i zimna 15 turystów ze Świętochłowic, Bytomia, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej uczestniczyło w zorganizowanej przez nasz Oddział wycieczce na Bielski Syjon

PTTK Świętochłowice wycieczki:

- Najpierw obejrzeliśmy wnętrze ewangelickiego kościoła pw Zbawiciela, po którym oprowadzał nas bardzo miły pan kościelny. W kościele tym w latach 1914 - 1945 był pastorem Ks. Dr Richard Ernst Wagner, który zmarł przetrzymywany w obozie pracy na Zgodzie w Świętochłowicach. Zobaczyliśmy również pozostałe obiekty Bielskiego Syjonu: jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra; wykonany w 1900 z brązu przez Franza Vogla, gmach Wyższej Szkoły Administracji – dawna ewangelicka szkoła męska i seminarium nauczycielskie, budynek dawnej szkoły żeńskiej, zbudowany w 1896, Stary Cmentarz Ewangelicki – założony w 1833, plebanię Katedry Zbawiciela z 1794 r. jako „nowa” szkoła ewangelicka; obecnie siedziba biskupa diecezji cieszyńskiej, dawne Alumneum im. P. E. Lauerbacha zbudowane w 1870 jako internat dla słuchaczy seminarium ewangelickiego, Studnię Pastorów granitową tumbę, stanowiącą niegdyś część grobowca Friedländerów na „starym” cmentarzu, budynek Ośrodka Wydawniczego Augustana w stylu postmodernistycznym z 1991 r. na miejscu tzw. starej szkoły ewangelickiej, Pomnik Wdzięczności i Miłości – klasycystyczny nagrobek pastora Georga Nowaka (zm. 1818), Dom Opieki SOAR – zbudowany w latach 1906–1907 jako sierociniec ewangelicki - opowiada Anna Fijałkowska, organizator wycieczki.

Z Bielskiego Syjonu uczestnicy przeszli na Rynek Bielski gdzie zobaczyli pozostałości średniowiecznego układu urbanistycznego i kamienice z XVIII - XIX w..Następnie udali się do katedry św. Mikołaja podziwiać widoczną z daleka piękną wieżę przypominającą campanilę kościoła św. Marka w Wenecji oraz kolorowe, secesyjne witraże wiedeńczyka Rudolfa Harflingera z 1912 r. i łaskami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przywieziony z Tokaju przez płk Teodora Sułkowskiego w 1729 r. Kolejnym zabytkiem, który zwiedziliśmy był Zamek książąt Sułkowskich. Ostatnim punktem zwiedzania był spacer po Białej i oglądnięcie neorenesansowego ratusza miasta Białej z 1897 r., Starego Rynku Białej z gmachem starostwa powiatowego, secesyjnej kamienicy "Pod Żabami".

- W oczekiwaniu na pociąg do Katowic obejrzeliśmy Dworzec Kolejowy C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda, jednej z najstarszych linii kolejowych w tej części Europy z 1890 r zbudowany w stylu historyzmu pięknie odnowiony w latach 1997 -2001. Dziękuję wszystkim turystom za wytrwałość i dobre humory, które towarzyszyły nam przez cały czas trwania wycieczki - dodaje Fijałkowska.

Zobaczcie zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto