Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Sprawdź, jak ominąć korki na zakopiance! [MAPY]

Tomasz Mateusiak
Most w Białym Dunajcu, na którym tworzą się gigantyczne korki
Most w Białym Dunajcu, na którym tworzą się gigantyczne korki
Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. W piątek (26 stycznia) pod Giewontem rozpocznie się bowiem weekend z Pucharem Świata w skokach narciarskich. Potrwa aż do niedzieli. Zanim jednak kibice pojawią się na skoczni muszą do Zakopanego jakoś dotrzeć. Jedziecie samochodem? Podpowiadamy zatem, jak ominąć korki na zakopiance.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018: jak dojechać. Sprawdź!

"Zakopianka" to około 105 kilometrowa droga z Krakowa do Zakopanego. Zaczyna się na zjeździe z autostrady A4. Następnie przez Myślenice, Rabkę, Nowy Targ prowadzi nas pod Tatry. Niestety, szosa choć codziennie przejeżdża nią dziesiątki tysięcy osób dalej nie jest w całości 2-pasmowa. Taki przekrój ma obecnie z Krakowa do Lubnia, przy czym od Grodu Kraka do Myślenic jest to droga główna przyspieszona (występują na niej normalne równoległe skrzyżowania i światła) a od Myślenic do Lubnia droga ekspresowa.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018: Korki na zakopiance. Jak ominąć? Sprawdź utrudnienia

Obecnie budowane jest przedłużenie ekspresówki z Lubnia do Rabki. To wiąże się dla kierowców z utrudnieniami choć niezbyt dużymi. Już w Lubniu przejeżdżamy bowiem przez plac budowy i trzeba tu zwolnić na zwężeniu. Kolejne takie miejsce jest zlokalizowane w Rabce. Mimo to ruch w tych miejscach idzie płynnie aż do Skomielnej Białej. Tu bowiem zakopianka krzyżuje się bowiem z drogą krajową nr 28. Na ich zetknięciu od lat stoją światła. Efekt. Kilometrowe korki zarówno latem jak i zimą.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Korki na zakopiance. Gigantyczne problemy zaczynają się za Nowym Targiem

Gigantyczne problemy zaczynają się dopiero za Nowym Targiem. Tutaj powodujące korki zwężenia napotkamy w Białym Dunajcu. Drogowcy remontują tu bowiem dwa małe mostki, które trzeba objeżdżać. Dalej jest już słynny "most płaczu". Tą przekorną nazwą górale nazwali sędziwą (80 -lat) przeprawę przez rzekę Biały Dunajec. Most jest już stary więc drogowcy nie wpuszczają na niego samochodów z obu stron. Robią to naprzemiennie, a ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. Jak łatwo sobie wyobrazić zanim dostaniemy "zielone" trzeba sporo odczekać. W tym miejscu w sezonie korki sięgają nawet 5 -10 km.

Po przejechaniu mostu jest nie lepiej. Już 4 km. dalej w Poroninie jest kolejna budowa. Robotnicy budują tu tunel pod zakopianką i znów jest zwężenie oraz objazd. Ruch idzie płynnie, ale jest bardzo powolny. Na samym wjeździe do Zakopanego zblokuje nas natomiast system kilku małych ciasnych skrzyżowań i rondo.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Jak dojechać do Zakopanego? Proponowane objazdy

Jak już wspomnieliśmy jest kilka możliwości objechania uciążliwych zwężeń i remontów. Oto one:

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Jak dojechać do Zakopanego? Opcja 1
Jadąc do Zakopanego z Krakowa z autostrady skręcamy na zakopiankę i jedziemy jej 2 pasami aż do Lubnia. Tam jednak na zjeździe przed samą wsią skręcamy na drogę wojewódzką nr 968 w kierunku Mszany Dolnej. Po dojechaniu do tej miejscowości skręcamy w prawo na drogę krajową nr 28 i jedziemy nią aż do Rabki. Po przejechaniu przez centrum tego miasteczka nie wjeżdżamy ponownie na zakopiankę tylko kierujemy się na Czarny Dunajec drogą wojewódzką 958. Po przejechaniu Cz. Dunajca ta sama szosa zaprowadzi nas przez Kościelisko do Zakopanego. Droga ta jest około 20 km. dłuższa jak tradycyjna zakopianka, ale w sezonie pojedziemy tym objazdem o wiele szybciej.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Jak dojechać do Zakopanego? Opcja 2
Początek jest taki sam jak poprzednio. Po dojeździe do Mszany nie skręcamy jednak na Rabkę tylko dalej DW 968 jedziemy aż do Łącka. Następnie skręcamy na Nowy Targ (DW 969) i w tym mieście na Bukowinę Tatrzańską (DK 49) przez którą dostaniemy się do Zakopanego. Objazd liczy około 150 km.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Jak dojechać do Zakopanego? Opcja 3
To propozycja dla osób mieszkających np. na Śląsku. Jadąc z Wrocławia, Opola czy Katowic do Zakopanego nie musimy "pchać się" na Kraków tylko możemy skręcić na Bielsko - Białą. Wówczas dojedziemy na Słowację w Korbielowie. Stamtąd kierujemy się na Namiestów i ostatecznie wracamy do Polski w Jabłonce lub Chochołowie. My polecamy tą drugą opcję. Z Chochołowa do Zakopanego jest 18 km drogą wojewódzką 958.

Skoki narciarskie w Zakopanem 2018. Jak dojechać do Zakopanego? Opcja 4
Alternatywa dla mieszkańców Wschodniej Polski (Tarnowa, Rzeszowa, Lublina). Kierujmy się na Nowy Sącz a następnie przekroczmy polsko-słowacką granicę w Piwnicznej. U naszych południowych sąsiadów jedziemy następnie przez Lubolę do Białej Spiskiej i stamtąd kierujemy się już na Łysą Polanę. Po przekroczeniu granicy droga do Zakopanego to już tylko 18 km.

Źródło: gazetakrakowska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto