Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starsza pani z powiatu brzeskiego kolejną ofiarą bezdusznych oszustów. Fałszywy policjant zadzwonił do 86-latki w środku nocy

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Seniorka uwierzyła oszustom i przekazała im swoje oszczędności.
Seniorka uwierzyła oszustom i przekazała im swoje oszczędności. pixabay/archiwum
Starsza mieszkanka powiatu brzeskiego stała się kolejną ofiarą oszustów, którzy stosują metodę "na policjanta". 86-latka wierząc, że rozmawia z funkcjonariuszem, uwierzyła, że jej wnuk ma wypadek. Nieświadoma kobieta przekazała przestępcom blisko 63 tysiące złotych.

Staruszka z powiatu brzeskiego straciła swoje oszczędności

Telefon stacjonarny 86-latki zadzwonił o godz. 3 w nocy. Rozbudzona seniorka usłyszała w słuchawce głos mężczyzny, który podawał się za policjanta. Poinformował ją, że jej wnuk spowodował poważny wypadek, w którym zginęła jedna osoba. Przekazał także, że jej krewnemu grozi więzienie, ale może tego uniknąć jeśli zapłaci kaucję.

- W tle seniorka słyszała płaczącego mężczyznę proszącego „babcię” o pomoc - informuje asp. sztab. Eweliba Buda, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Przejęta całą sytuacją 86-latka uwierzyła oszustom i zgodziła się przekazać im wszystkie oszczędności, które posiada w domu. Po pewnym czasie przyjechała do niej kobieta, która z kolei podawała się za adwokatkę. Seniorka wręczyła jej w sumie blisko 63 tysiące złotych.

- Przestępstwo to zostało zgłoszone brzeskim policjantom, którzy aktualnie poszukują sprawców tego oszustwa - zaznacza rzeczniczka policji.

Tak działają oszuści. Uważaj na nich!

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
  • w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
  • policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy wyrzucenie kosztowności przez okno!

Karteczki edukacyjne będą przestrogą dla seniorów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto