Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak możesz ominąć korki na zakopiance [MAPA]

Tomasz Mateusiak
Bogdan Nowak
Korki na podhalańskich drogach są uciążliwe zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. „Gazeta Krakowska” podpowiada, jak uniknąć zakorkowaną zakopiankę i wskazuje alternatywne trasy.

Trudne dni przeżywają kierowcy na Podhalu. Do końca lutego na zakopiance niemal codziennie na zmotoryzowanych czeka komunikacyjny horror. To efekt ostatniego, jak widać najbardziej obleganego, turnusu zimowych ferii Polaków. Podpowiadamy podróżującym, jak można uniknąć kilometrowych korków, aby długa podróż pod Tatry i powrót nie zepsuły wspaniałych wspomnień z zimowego wypoczynku.

Korki do końca lutego

70 minut - tyle wczoraj koło południa zajmowało kierowcom wyjeżdżającym zakopianką spod Giewontu pokonanie zaledwie 10-kilometrowego odcinka do mostu w Białym Dunajcu.

- Dalej nie było lepiej. Z Zakopanego do Nowego Targu (22 km - przyp. red.) jechałem równo dwie godziny - opowiada Maciej Helik, kierowca z Katowic.

W identycznie ślimaczym tempie jechali kierowcy w drugą stronę, do Zakopanego. Tamował ruch przejazd przez tory w Poroninie i zwężenie na moście w Białym Dunajcu.

Stoi się też w Białce

Jak zauważają kierowcy zakopiańskiego Inter Radio Taxi, podobna sytuacja może utrzymać się nawet do końca tego miesiąca, czyli do zakończenia zimowych ferii w kraju. Co gorsze, ludzie podążający samochodami po drogach regionu napotkają ogromne korki nie tylko na zakopiance, ale również na dojeździe do Białki Tatrzańskiej. Tutaj auta zmierzające na liczne stoki narciarskie często stoją do kilkudziesięciu minut w korku zarówno od strony Bukowiny Tatrzańskiej, jak i Nowego Targu.

Proponujemy objazdy

Korki można jednak objechać. Jeśli jedziemy z Zakopanego do Krakowa (lub na odwrót), to już od początku powinniśmy kierować się na Chochołów i Czarny Dunajec (na mapie obok wariant pomarańczowy). Z tej ostatniej miejscowości trzeba następnie wybrać, czy pojedziemy w kierunku Nowego Targu czy Rabki-Zdroju. W obu przypadkach ostatecznie dotrzemy na zakopiankę. Nadłożymy około 15 kilometrów, ale do celu dojedziemy szybciej.

Mniej „nadprogramowych” kilometrów (jedynie sześć więcej) nadłożymy wybierając objazd przez Ząb i Bańską Niżną (na mapie wariant błękitny). W tym przypadku omijamy jednak tylko korek na moście w Białym Dunajcu. Aby dostać się do Zębu, przejeżdżamy bowiem przez Poronin i być może trafimy na szpaler aut przy tutejszym przejeździe kolejowym.

Trzecią alternatywę powinny wybrać osoby jadące z Zakopanego w kierunku Nowego Sącza i Tarnowa. Kierowcom radzimy wyruszyć popularną drogą wiodącą w stronę Łysej Polany i dalej do Morskiego Oka (na mapie zaznaczona jako trasa granatowa). Po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej w Łysej Polanie jedziemy siedem kilometrów drogą po Słowacji - przez Javorinę - i z powrotem wjeżdżamy do Polski w Jurgowie. Następnie w Czarnej Górze skręcamy w stronę Trybsza i tym samym omijamy zakorkowaną Białkę Tatrzańską.

Uwaga! Końcowy odcinek ostatniego objazdu jest polecany także turystom bawiącym się na nartach w Bukowinie Tatrzańskiej, Jurgowie czy Czarnej Górze, którzy przy powrocie do domu czy dojeździe na kwaterę, nie chcą stać w korkach w Białce.

Słuchajmy CB radia

- Możliwości objazdu zakorkowanej zakopianki jest wiele - przyznaje Bartłomiej Stachoń, zakopiański taksówkarz. - Warto rozważyć każdy, a dodatkowo podczas jazdy z lub pod Tatry obserwować uważnie komunikaty, jakie są wyświetlane na specjalnych tablicach przy drodze. Dowiemy się z nich, ile w danej chwili zajmuje czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi fragmentami drogi.

Jak dodaje, warto również jadąc w góry korzystać z CB radia, jeśli mamy taką możliwość. Na kanale 23 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co kilka minut podaje aktualny komunikat o sytuacji na drogach Podhala.

============04 Autor tekstu (6169262)============
Tomasz Mateusiak

[email protected]
============11 Zdjęcie Autor (6169253)============
fot. bogdan nowak
============41 Ramka Tekst R (6169256)============
Mapa pokazuje drogi alternatywne do zakopianki i najkrótsze dojazdy z Zakopanego do Białki Tatrzańskiej. Warto skorzystać z zaproponowanych przez nas wariantów podróży, aby nie utknąć w korku
============08 Cytat 12 (6169264)============
W ostatnich dniach ogromne korki tworzą się też na drodze w Białce Tatrzańskiej

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto