Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatrzański Park Narodowy chce budować podziemne muzeum [WIZUALIZACJE]

Łukasz Bobek
Tak ma wyglądać centrum edukacyjne u wylotu Doliny Kościeliskiej
Tak ma wyglądać centrum edukacyjne u wylotu Doliny Kościeliskiej TPN
Tatrzański Park Narodowy chce zbudować na Podhalu sieć centrów edukacji przyrodniczej. Pierwsze już otworzył - w budynku dawnej dyrekcji w Zakopanem. Kolejne będzie w Kościelisku-Kirach.

TPN chce postawić na edukację dzieci i młodzieży. - Młodzi ludzie to nasza przyszłość. Oni kiedyś będą zarządzali i decydowali o sprawach Tatr. Warto więc postawić na ich edukację - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Przyrodnicy chcą uczyć także turystów wchodzących na szlaki, choćby, by nie śmiecili. Dlatego zamierzają wydać miliony złotych na atrakcyjną bazę edukacyjną.

Centrum za 15 mln zł

Na początek odnowiono Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem, czyli budynek, w którym dawniej mieściła się dyrekcja parku.

Remont pochłonął w sumie ponad 15 mln zł i był podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich zakończył się w 2016 r. W jego trakcie powstała sala multimedialna dla najmłodszych, gdzie dzieci mogą poznać tatrzańską przyrodę poprzez zabawy, w tym gry multimedialne, i np. poskakać jak kozice. Druga część remontu właśnie się zakończyła.

- Teraz w ramach centrum edukacyjnego zwiedzający mogą zobaczyć największą w Polsce makietę Tatr. Na 18 metrach kwadratowych odwzorowaliśmy dokładnie Tatry polskie i słowackie. Makieta połączona jest z prezentacją multimedialną, na której pokazujemy najwyższe szczyty Tatr, najbardziej atrakcyjne miejsca, ale także, z jakich skał zbudowane są góry - wyjaśnia Jan Krzeptowski-Sabała z TPN.

Zwiedzający mogą podziwiać trzy multimedialne efekty, które powodują, że ma się wrażenie pobytu na Przysłopie Miętusim, w lesie i w jaskini.

W tym ostatnim miejscu poczuć można m.in. chłód wnętrza, usłyszeć echo czy zobaczyć pod nogami płynący potok.

- W budynku mamy także dwie sale kinowe, w tym taką, w której prezentujemy film w technologii 3D z dodatkowymi efektami - mówi Jan Krzeptowski-Sabała. Oglądający film mogą podziwiać Tatry z lotu ptaka. Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, zaznacza, że nowe centrum dedykowane jest młodzieży.

- To głównie z myślą o nich zdecydowaliśmy się postawić na multimedia - zaznacza.

Czas na Kościeliską

To jednak dopiero początek inwestycyjnego rozmachu TPN. Park chce podobne centrum edukacji wybudować także przy wejściu do Doliny Kościeliskiej.

- 30 stycznia podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na budowę takiego obiektu w Kirach. Łączna wartość projektu to 10,2 mln zł. Jesteśmy na etapie projektów wykonawczych. W wakacje ruszą prace budowlane. Projekt zakończy się pod koniec 2019 roku - informuje Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

To centrum ma opowiadać odwiedzającym przede wszystkim o tatrzańskich jaskiniach, które można zwiedzać w rejonie Doliny Kościeliskiej. Co ciekawe, główna część budynku i cała ekspozycja znajdą się pod ziemią.

- Część naziemna i otoczenie budynku stanowić będą przestrzeń do odpoczynku dla turystów - dodaje Paulina Kołodziejska.

W strefie wejściowej do części podziemnej zaplanowano zaplecze obsługi turystów: recepcję, poczekalnię, sanitariaty i szatnię.

Dalszą część będzie stanowić wystawa, prezentująca charakterystyczne dla Tatr Zachodnich środowisko jaskiń krasowych. TPN ma już pozwolenie na budowę tego centrum. TPN równocześnie przygotowuje budowę podobnego centrum na Palenicy Białczańskiej.

Kolejna będzie Palenica

W 2017 roku przygotowano koncepcję architektoniczną budynków na miejscu obiektów dawnej strażnicy.

- W związku z obsługą ruchu turystycznego w tym miejscu powstaną obiekty nie tylko edukacyjne, ale także sanitarne, gastronomiczne, administracyjne oraz kwatery wolontariuszy - zapowiadają przyrodnicy. Na Palenicy docelowo mają zostać wybudowane trzy nowe budynki.

Największe palmy wielkanocne w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto