Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowe herby podkarpackich miejscowości to odpowiedź na strefę wolną od LGBT. Wśród nich: Rzeszów, Dukla, Krosno, Mielec czy Przemyśl

KD
Krzysztof Kapica
Rzeszów, Dukla, Mielec, czy Przemyśl. Tęczowe herby tych i innych podkarpackich miast oraz powiatów pojawiły się na Facebooku zielonogórskiego Instytutu Równości. W ten sposób stowarzyszenie pokazuje ten sposób wsparcie dla 16-latka z Jordanowa. Chłopiec został zgłoszony na policję przez burmistrza Zielonej Góry za "znieważenie symbolu miasta".

Przerobione na tęczowo herby pojawiły się w sieci kilka dni temu. Jest ich ponad 140. Wiele z nich pochodzi z Podkarpacia: m.in. Rzeszów, Dębica, Przemyśl, Nowa Dęba, czy Dukla. Pojawiły się również herby powiatów wśród nich m.in. mielecki, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leski czy gmina Tuszów Narodowy. Głównie miejsca, które przyjęły uchwały "Przeciwko ideologii LGBT".

W ten sposób autorzy facebookowego profilu solidaryzują się z 16-letnim Jankiem z Jordanowa. W walentynki chłopak udostępnił herb małopolskiej gminy właśnie z tęczowym tłem. Dlaczego to zrobił? Była to jego reakcja na podjętą w maju 2019 uchwałę samorządu Jordanowa anty-LGBT. Jankowi ta decyzja się nie spodobała.

- Z tego co nam wiadomo teraz już sytuacja się załagodziła, ale pierwszym gestem ze strony lokalnego burmistrza było wezwanie policji. Tutaj warto podkreślić, że nie ma ustawy regulującej to w jaki sposób postępować w przypadku herbów miast. Mamy tylko przepisy które regulują postępowanie przypadku godła i flagi narodowej. Wiele osób kontaktowało się z Instytutem, bo w związku z sytuacją w Legionowie chcieli wyrazić solidarność z chłopakiem, który w taki sposób protestował. Jako Instytut wyszliśmy z inicjatywą, że opublikujemy ponad 100 herbów miast w których takie uchwały zostały wprowadzone - informuje Kacper Kubiak na Facebooku Instytutu Równości.

Jak podaje portal Nowiny24.pl Sejmik Województwa Podkarpackiego był jednym z pierwszych podkarpackich samorządów, które wyszły z taką inicjatywą, dając sygnał dla innych, że akcja „Samorząd wolny od ideologii LGBT” jest akcja jest słuszna i pożądana. Nie wszyscy radni wojewódzcy byli tego zdania, ale uchwała została przyjęta.

Tęczowe herby podkarpackich możecie zobaczyć poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Jak ludzie w Rzeszowie poradzą sobie z koronawirusem? Pytaliśmy przechodniów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto