Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu czekają na turystów. W podziemiach pod wzgórzem będą mogli pokonać trasę historyczną [ZDJĘCIA, WIDEO]

BK
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu są gotowe do zwiedzania. Zakończyły się prace adaptacyjne i aranżacja trasy historycznej. Teraz pozostaje czekać na otwarcie placówek muzealnych, które w związku z pandemią są nieczynne.

Dwa podziemne tunele, przecinające wzgórze zamkowe, na którym stoi średniowieczna baszta i zamek, będą kolejną atrakcją turystyczną miasta.

Tunele pod zamkiem to mało znana część historii Oświęcimia. Starszy pamięta czasy zaboru austriackiego. Według źródeł historycznych, jego powstanie datuje się na koniec XVIII wieku lub początek XIX wieku. Drugi został wybudowany w czasie niemieckiej okupacji miasta i służył jako schron przeciwlotniczy.

- Oba tunele krzyżują się pod wzgórzem - zaznacza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.

FILM WPROWADZAJĄCY DO WYSTAWY

Zdaniem prezydenta miasta Janusza Chwieruta, w Oświęcimiu systematycznie przybywa ciekawych miejsc wartych odwiedzenia pod względem turystycznym. To będzie bez wątpienia to jedno z tych bardziej atrakcyjnych.

Rzecz nie będzie ograniczała się jedynie do odbycia spaceru tunelami. Dodatkowym elementem zwiedzania jest specjalna trasa historyczna. Przeniesie ona zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Józefa Piłsudskiego.

Film o walczących mieszkańcach Oświęcimia

Składa się na nią 20 stanowisk multimedialnych z prezentacjami historycznymi, quizami. Każde odnosi się do wydarzeń rozgrywających się na obszarze ziem polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski oraz ziemi oświęcimskiej. Są m.in. wojskowe stanowiska obserwacyjne i ogniowe karabinów.

- Są tak zestawione, aby w interesujący sposób edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania wiedzy na temat I wojny światowej i legionów

– mówi Wioletta Oleś.

Uzupełnieniem będzie krótki film, przedstawiający oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski.

Jego głównymi bohaterami są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik bitwy prusko-austriackiej o dworzec w Oświęcimiu w 1866 r. oraz jego wnuk Ignacy Kruczała.

Na zwiedzanie trzeba zaczekać

Na otwarcie mieszkańcy Oświęcimia i turyści będą jednak musieli zaczekać aż do odwołania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W związku z tym Muzeum Zamek jest wciąż nieczynne.

Udostępnienie podziemi turystom jest częścią większego projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły, a także podniesienie atrakcyjności turystycznej Starego Miasta.

Wzmocnienie wzgórza zamkowe było koniecznością w związku z faktem, że po powodzi w 2010 roku zaczęło się rozwarstwiać. W ramach wcześniej przeprowadzony prac wzgórze zostało zabezpieczone specjalnymi stalowymi kotwami i matą przeciwerozyjną. Wykonano także nowe konstrukcje murów oporowych od strony ulic Dąbrowskiego i Zamkowej.

Znaleziska archeologiczne

Przy okazji prowadzonej także ostatnio budowy dodatkowych wejść do tuneli pod wzgórzem archeolodzy natrafili na szereg cennych znalezisk, m.in. półgrosz z czasów panowania króla Władysława Jagiełły.

Na co natrafili archeolodzy pod wzgórzem Zobacz TUTAJ

Całość prac obejmujących zabezpieczenie wzgórza zamkowego i przygotowanie do zwiedzania podziemnych tuneli zamknęło się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto