Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowym Targu mają nowoczesne laboratorium geotechniczne

Tomasz Mateusiak
Działająca w Nowym Targu Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa powiększyła się właśnie o jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratorium geotechniczne. Wybudowana za kwotę blisko 230 tysięcy złotych pracownia daje miejscowym studentom Inżynierii Środowiska możliwość zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu łatwiej znajdą pracę i wybudują nowe drogi, mosty, domy czy wały przeciwpowodziowe.

Na pierwsze efekty działania laboratorium nie trzeba jednak czekać kilka lat. Już teraz swoje badania mogą wykonywać w nim działające pod Tatrami firmy budowlane. Pracownia ma bowiem świadczyć także usługi komercyjne.

- Co prawda naszą nową pracownie otwieramy dopiero w piątek 19 kwietnia, ale fizycznie jest ona już w pełni gotowa - cieszy się Przemysław Zachura, asystent rektora PPWSZ. - Pomysł jej stworzenia pojawił się już kilka lat temu gdy rozpoczęliśmy kształcenie studentów, na kierunku Inżynieria Środowiska. Teraz udało się te plany zrealizować.

Co dokładnie można robić w laboratorium? Jak zapewniają władze "Podhalanki" prawdziwą masę doświadczeń. Przyszli inżynierowie zobaczą tu na własne oczy (a nie z książek) budowę gruntów, a także sprawdzą jak zmieniają się one w zależności od składu, struktury czy nasączenia wodą. Studenci doświadczalnie sprawdzą też co stanie się z podłożem jeśli zostanie ono poddane odpowiednim naciskom.

- Przekładając to na język laika, studenci zobaczą w laboratorium co stanie się z ziemią gdy powstanie na nich jakaś budowla - mówi Damian Górecki, zakopiański inżynier budownictwa.
- Co więcej będą mogli sprawdzić swoje obliczenia w różnych warunkach co w przyszłości pomoże wyeliminować katastrofy budowlane związane np. z tym, że dom wybudowany na zboczu po opadach osunie się razem z nim.

- Te wszystkie badania nasi studenci będą przeprowadzać pod okiem ekspertów - mówi Zachura. - Szefem naszego instytutu i współtwórcą laboratorium jest pani dr inż. Alicja Kochman, pracująca także w krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej. Ona na pewno świetnie wytłumaczy podopiecznym wszystkie zjawiska geotechniczne.

- To fajnie, że otwierają dla nas takie laboratorium - uważa Anna Stelmach, studentka Inżynierii Środowiska z Nowego Targu. - Dzięki temu zdobędziemy większą wiedzę i - na co liczę - w przyszłości łatwiej znajdziemy pracę...

- O to ostatnie ludzie po tym kierunku nie powinni się martwić - zapewnia Gabriela Jabłońska z firmy doradczej Sedlak&Sedlak. - Inżynier środowiska to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów w Polsce, a w przyszłości ludzi z tym zawodem będzie potrzeba jeszcze więcej.

Zdaniem specjalistów rząd zastanawia się nad modyfikacją prawa budowlanego. Zakłada ona, że za kilka lat do każdego wniosku o pozwolenia na budowę trzeba będzie dołożyć opinie na temat stanu geologicznego działki, na której obiekt stanie. Takie raporty mogliby wykonywać m.in. studenci po nowotarskiej uczelni.

Nie tylko żacy...

Dosłownie przed kilkoma dniami "Gazeta Krakowska" pisała, że władze Zakopanego zamierzają sprawdzić dlaczego w mieście niszczą się drogi wybudowane w mieście nawet kilka miesięcy wcześniej. Teraz dzięki nowemu laboratorium w sąsiednim Nowym Targu każda firma, która będzie budować drogi dla jednego z podhalańskich samorządów będzie mogła wykonać badania, gruntu po którym w przyszłości pobiegnie szosa. Drogowcy twierdzą bowiem, że ogromne znaczenie dla trwałości jezdni ma rodzaj podłoża, na którym został wylany. Dzięki specjalnym badaniom jakie już od maja dla prywatnych firm będzie prowadziła nowotarska uczelnia w przyszłości będzie można wyeliminować wady konstrukcyjne nowych dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto