Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie hrubieszowskim znaleźli wściekłe lisy

Joanna Nowicka
Mimo, że od lat z nieba spadają specjalne szczepionki, w powiecie hrubieszowskim wykryto w tym roku już trzy przypadki wścieklizny u lisów
Mimo, że od lat z nieba spadają specjalne szczepionki, w powiecie hrubieszowskim wykryto w tym roku już trzy przypadki wścieklizny u lisów sxc.hu
Mimo, że od lat z nieba spadają szczepionki, w powiecie hrubieszowskim wykryto w tym roku już trzy przypadki wścieklizny u lisów. Powiatowy Lekarz Weterynarii określił obszary zagrożone wścieklizną: tutaj mieszkańcy muszą bacznie pilnować swoich zwierząt i nie mogą wypuszczać ich na wolność. Obowiązuje też zakaz odłowów i polowań.

- „ UWAGA! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt ” – na takie plakaty możecie natknąć się w gminach powiatu hrubieszowskiego.

Których? Ogłoszenia pojawiły się najpierw w części terenu gmin Mircze i Hrubieszów. Tutaj, konkretnie w Modryniu, 22 stycznia znaleziono martwego lisa. Badana wykazały, że zwierzę było wściekłe. Kolejny przypadek wykryto w Strzyżowie, 25 stycznia. Wściekłego lisa zagryzły psy jednego z gospodarzy. Po tym przypadku obszar zagrożony poszerzył się o część gmin Horodło i Hrubieszów. Trzeci przypadek wścieklizny wykryto w miejscowości Hulcze. Tu też wściekłe zwierzę zostało zagryzione przez psy a obszar zagrożenia objął dodatkowo część gminy Dołhobyczów.

Wścieklizna w powiecie jest zaskoczeniem. W ubiegłym rok co prawda wykryto jeden przypadek (martwego lisa znalazł wędkarz nad Bugiem), ale w latach poprzednich problem praktycznie nie istniał: - Temat wścieklizny zniknął po roku czy dwóch od momentu wprowadzenia szczepień lisów (od. red.: w Polsce szczepionki pojawiły się w 2001 roku) – mówi zastępca Powiatowego lekarza Weterynarii w Hrubieszowie, Paweł Feja.

Skąd zatem nagle wzięła się wścieklizna? Tego nie wiadomo, ale pojawiają się głosy wskazujące, że chore zwierzęta znaleziono na terenach przygranicznych a rzeka graniczna podczas mrozów była zamarznięty i nie stanowiła przeszkody dla wędrówek zwierząt.

Określenie obszaru jako zagrożonego wścieklizną oznacza w praktyce m.in. nakaz trzymania psów na uwięzi a kotów w zamknięciu, zakaz polowań i odłowów czy zakaz przywożenia i wywożenia psów i kotów bez odpowiedniego zezwolenia. Wskazane są też dodatkowe szczepienia zwierząt.

Psy, które zagryzły lisy w Strzyżowie i Hulczu zostały uśpione: - To była trudna decyzja, ale musielibyśmy obserwować je przez minimum pół roku a i tak nie mielibyśmy pewności, że nie mają wścieklizny. To są i duże koszty i ryzyko dla osób pilnujących i karmiących takie zwierzęta - tłumaczy Paweł Feja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto