Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeromski nigdy go nie widział

Arkadiusz Franas
Dziś wodospad Wilczki. - Tatry mają Wodogrzmoty Mickiewicza, a my mamy cudowne Wodogrzmoty Żeromskiego - napisał Dariusz Kos z Kłodzka. - Może to nie jest Niagara, ale uważam, że ten uroczy wodospad zasługuje na to, ...

Dziś wodospad Wilczki.

- Tatry mają Wodogrzmoty Mickiewicza, a my mamy cudowne Wodogrzmoty Żeromskiego - napisał Dariusz Kos z Kłodzka. - Może to nie jest Niagara, ale uważam, że ten uroczy wodospad zasługuje na to, by być symbolem Dolnego Śląska.

Oczywiście że tak, tylko od razu trzeba wyjaśnić jedną rzecz. Teraz ten wodospad bardziej znany jest pod nazwą Wilczki. Wodogrzmotami Żeromskiego ochrzczono go tuż po wojnie. Dlaczego? Tego już nikt nie pamięta. Trzeba bowiem podkreślić, że pisarz Stefan Żeromski nigdy w życiu nie był w Międzygórzu i nie widział "swojego" wodospadu.

To tyle, jeżeli chodzi o nazwę, a teraz kilka podstawowych wiadomości.
Wysokość wodospadu na rzece Wilczce wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po wodospadzie Kamieńczyka. Przed powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nieco ponad 30 m. Wody spadają z progu szerokości około 3 m do niewielkiego kotła. Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.

Wąwóz za wodospadem, mający szerokość około 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim. Źródła Wilczki znajdują się między Średniakiem a Śnieżnikiem, na północnej części Hali pod Śnieżnikiem, około 1155 metrów n.p.m.

Jak głosować?

Co może być symbolem? Na pewno nie człowiek. Ale na przykład góra, zabytek lub jakieś wspaniałe miejsce. Nawet miasto, które zdaniem Państwa jest jednoznacznie kojarzone z naszym regionem. Jest chlubą Dolnego Śląska. Najkrócej mówiąc: obiekt, który kojarzymy z naszym regionem. W myśl zasady - myślę Dolny Śląsk, przed oczami mam... I tu wpisujemy nazwę.
Głosować można na kuponie (drukujemy go w piątkowym wydaniu"Polski-Gazety Wrocławskiej"), albo esemesem o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT.
Co miesiąc do wygrania są nagrody.

Propozycje Czytelników

Każdego dnia dostajemy nowe propozycje miejsc i obiektów do tytułu Symbol Dolnego Śląska. Oto niektóre z nich:
Hala Ludowa, Śnieżka, kościół Wang, zamek Książ, zamek Chojnik, Ślęża, stawy milickie, wrocławska katedra, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, wiadukt kolejowy w Bolesławcu, wodospad Kamieńczyk, wrocławski Ogród Botaniczny czy Jaskinia Niedźwiedzia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto