Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znajdziecie na niebie Wielki Wóz lub gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy? Planetarium Śląskie prowadzi cykl pn. "Niebo z balkonu"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wielki Wóz to jedynie część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major)
Wielki Wóz to jedynie część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major) Fb. Planetarium Śląskie
Planetarium Śląskie nie pozwala się nudzić w domu. Pracownicy planetarium prowadzą nowy cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie. Tym razem Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego przygotował ciekawe informacje o gwiazdozbiorach oraz asteryzmach. Wiecie, gdzie szukać na niebie Wielkiej Niedźwiedzicy lub Wielkiego Wozu?

Niebo widoczne z balkonu. Szukamy na nocnym niebie Wielkiego Wozu i różnych gwiazdozbiorów

Planetarium Śląskie, w związku z epidemią koronawirusa i konsekwencją tego, że więcej czasu spędzamy w domu, rozpoczęło cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie.

W odcinku 4 cyklu pn. "Niebo z balkonu" Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego przygotował ciekawe informacje o gwiazdozbiorach oraz asteryzmach. Wyjaśnijmy, że asteryzm to układ gwiazd tworzący jakiś charakterystyczny wzór na niebie, ale nie będący gwiazdozbiorem. Potraficie na niebie odnaleźć Wielki Wóz? Okazuje się, że Wielki Wóz wcale nie jest gwiazdozbiorem. To właśnie asteryzm. Czym jednak jest gwiazdozbiór? To wyjaśnia właśnie Krzysztof Dwornik.

Trwa rozbudowa Planetarium Śląskiego

Planetarium Śląskie w przebudowie. Powstaje Planetarium - Śl...

- Tysiące lat temu, w czasach, gdy nie było telewizji, internetu, smartfonów, radia, a nawet sztucznych źródeł światła, ludzie patrzyli w idealnie ciemne niebo, na którym widzieli gwiazdy o różnej jasności. Te najjaśniejsze, nawet mimowolnie, łączyli w wyobraźni liniami tworząc konstelacje, które kojarzyli z postaciami zwierząt, ludzi, bohaterów ze swoich legend i mitów. Różne nacje na całym świecie, tym samym układom gwiazd przypisywały inne znaczenie. I tak np. Inuici widzieli w tym samym obszarze nieba Karibu, a Grecy - Wielką Niedźwiedzicę - informuje Krzysztof Dwornik na Facebooku Planetarium Śląskiego.

Gwiazdy o różnej jasności ludzi łączyli liniami tworząc konstelacje, które kojarzyli ze zwierzętami czy bohaterami z legend.

Jak możemy dowiedzieć się dalej, większość gwiazdozbiorów na niebie północnym pochodzi właśnie ze starożytnej Grecji. Krzysztof Dwornik podkreśla, że przez setki lat podział nieba na gwiazdozbiory był „otwarty" - nie było ustalonych zasad, przez co niektóre gwiazdy należały do dwóch różnych gwiazdozbiorów albo nie należały do żadnego (to tak jakby dom miał dwa adresy, albo nie miał adresu w ogóle).

Pełnia Różowego Księżyca na zdjęciach naszych Czytelników

Pełnia Różowego Księżyca na zdjęciach Internautów. Zobaczcie...

- Na początku XX wieku astronomowie zrzeszeni w Międzynarodowej Unii Astronomicznej postanowili zrobić z tym porządek i po kilku latach debat ustanowili sztywny podział nieba na gwiazdozbiory. Od tego momentu gwiazdozbiór to określony obszar na niebie, którego granice przebiegają wzdłuż południków i równoleżników niebieskich. Te współczesne granice zostały tak ustalone, aby pokrywały się z wyobrażeniami ze starożytności - dodaje Krzysztof Dwornik.

Obecnie na niebie jest 88 gwiazdozbiorów. Ta liczba się już nie zmieni!

Powstawać mogą natomiast nowe asteryzmy. Wiele asteryzmów w różnych państwach ma też inną nazwę. Na Wielki Wóz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi się Big Dipper (Wielka Chochla), a w Wielkiej Brytanii i Irlandii The Plough (Pług).

- Ciekawym asteryzmem jest też Wieszak, który można zobaczyć przez lornetkę latem wewnątrz tzw. Trójkąta Letniego, tworzonego przez gwiazdozbiory Lutni, Orła i Łabędzia - podpowiada Krzysztof Dwornik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto