Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok do "małego atomu" pod Oświęcimiem. Spółka Orlenu i Synthosu OSGE wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja małej elektrowni atomowej jakie spółka OSGE planuje wybudować w Polsce, w tym pod Oświęcimiem
Wizualizacja małej elektrowni atomowej jakie spółka OSGE planuje wybudować w Polsce, w tym pod Oświęcimiem GEH SMR Canada - GE-Hitachi Nuclear Energy/Twitte
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktorów typu BWRX-300 w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Wystąpiła o to spółka Orlen Synthos Green Energy, która chce rozwijać w Polsce energetykę opartą na małych elektrowniach atomowych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wniosek o budowę czterech reaktorów w Stawach Monowskich k. Oświęcimia

Stawy Monowskie koło Oświęcimia są jedną z siedmiu wskazanych wstępnie przez spółkę lokalizacji dla małych elektrowni atomowych. Pozostałe to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni pod Oświęcimiem jest pierwszym. Jednocześnie wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz, że kolejne dla następnych lokalizacji są w przygotowaniu.

Ze wspomnianego wniosku wynika, że planowana moc reaktorów ma wynosić do 1300 MW, co oznacza, że spółka rozważa postawienie w tym miejscu do czterech bloków BWRX-300. Jak podał GDOŚ, wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej inwestor wystąpił również o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Wystąpienie o decyzję środowiskową nadal jednak nie przesądza, że elektrownia jądrowa powstanie. Ekspert rynku paliw i energii z Orlen Synthos Green Energy dr Dawid Piekarz na łamach Kuriera Oświęcimskiego stwierdził niedawno, że wskazanie siedmiu wspomnianych lokalizacji, w tym Stawów Monowskich, nie oznacza, że na 100 proc. powstaną tam elektrownie.

- Są to preferowane i możliwe lokalizacje. Preferowane, bo mają sens ekonomiczny, gospodarczy. Możliwe, bo jesteśmy po wstępnym badaniu geologicznym, sejsmologicznym, hydrologicznym. Na podstawie zgromadzonej wiedzy naukowej sprawdzono, czy nie ma tutaj w ziemi, wodzie elementów, które by taką inwestycję mogły uniemożliwiać - zaznacza dr Dawid Piekarz.

Jak dodaje, rozpoczyna się kolejny etap badań terenowych z udziałem geologów, sejsmologów, geofizyków, którzy będą wiercić, będą dokonywać pomiarów już w terenie, właśnie po to, aby upewnić, czy taka lokalizacja jest możliwa i czy można wybudować elektrownię.

- Powstanie, jeśli wszystkie te badania wypadną pozytywnie, bo jest niezwykle ważny element, bo decyduje o bezpieczeństwie - podkreśla ekspert.

Jak dodaje, drugim elementem jest pełna akceptacja mieszkańców dla projektu. Spółka zapowiada dialog, chce pokazywać korzyści, co miasto i mieszkańcy będą z tego mieli, a jednocześnie rozwiewać wątpliwości. - Mam nadzieję, że ten element uda się zrealizować i taka elektrownia będzie za kilka lat stała - powiedział Dawid Piekarz "Kurierowi Oświęcimskiemu".

Lokalizację tłumaczy potrzebami produkcyjnymi Synthosu w perspektywie odchodzenia w Polsce do 2050 roku od energii pozyskiwanej z węgla. Na tym może skorzystać również Oświęcim pozyskując od spółki wytwarzaną w reaktorze tanią energię cieplną do ogrzewania domów. Zdaniem eksperta OSGE, tania energia może przyciągnąć do Oświęcimia inwestorów, a co za tym idzie przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy niezależnie od zatrudnienia w samej elektrowni.

Pierwsza mała elektrownia jądrowa w Kanadzie

Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r.

W Polsce OSGE mówi po realizacji przed końcem tej dekady. Spółka podkreśla, że jest to technologia, która zapewnia tempo wdrażania małych reaktorów pilnie potrzebnych w Polsce.

W kwietniu podpisana została umowa opiewająca na 4 miliardy dolarów dotycząca dofinansowania do przygotowania lokalnych projektów z dwoma amerykańskimi rządowymi instytucjami.

Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto